Keda muudatused mõjutavad?
Mõjutab eelkõige ettevõtteid, kes puutuvad kokku patendiametiga ning kellel võib esineda vaidlusi intellektuaalse omandi suhtes.
Mis on muudatuste eesmärk?
Suur osa eelnõuga seotud muudatusi on seoses patendiameti üleminekuga taotluste ja avalduste elektroonilisele vastuvõtmisele ja menetlemisele. Samuti täpsustatakse esindusõiguse küsimusi patendiametis ja tööstusomandi apellatsioonikomisjonis.
Mis on olulisemad muudatused?
- Eelnõuga antakse intellektuaalomandiõigustega, sealhulgas nii autoriõiguse, autoriõigusega kaasnevate õiguste kui ka tööstusomandiõigustega seotud vaidluste lahendamiseks ainupädevus Harju Maakohtule.
- Lihtsustatakse patendivoliniku esindusõiguse tõendamist, kaotades nõude esitada koos iga taotluse või avaldusega esindusõigust tõendav volikiri ning asendades selle patendivoliniku esindusõiguse eeldusega.
- Kaotatakse kehtiva õiguse nõue, et avalduste elektroonilise esitamisel tuleb patendiametile esitada dokumendist ka originaaldokument või selle notariaalselt või patendiameti ametlikult kinnitatud ärakiri.
- Kaubamärgiseaduses tehtavad muudatused on seotud eelkõige muutunud nimede ja terminitega ning patendiameti rolliga Euroopa Liidu kaubamärgi taotluste esitamisel. Näiteks asendatakse ühenduse kaubamärk Euroopa Liidu kaubamärgiga.
- Muudetud on ka Euroopa Liidu kaubamärkide registreerimist korraldava Siseturu Ühtlustamise Ameti nimetus, selle asemel on Euroopa Liidu Intellektuaalomandi Amet (European Union Intellectual Property Office, EUIPO).
- Teataval määral on muudetud patendiameti rolli, vabastades nad õigusest ja kohustusest võtta taotlejatelt vastu Euroopa Liidu kaubamärgi taotlusi, et edastada need omakorda Euroopa Liidu vastavale ametile. Alates 23. märtsist 2016 tuleb taotlejal endal esitada taotlus otse EUIPO-le.
- Eelnõuga muudetakse vandeadvokaatide suhtes staažinõuet, mille täitmine on vajalik patendivoliniku kutse omandamiseks kaubamärgi, tööstusdisainilahenduse ja geograafilise tähise kutsetegevuse valdkonnas. Eelnõu kohaselt on võimalik nõutava staaži arvestamisel võtta arvesse ka advokaadibüroos vastavas valdkonnas pidevat õigusteenuse osutamist. Niiviisi muutub vandeadvokaatidel praktikas võimalikuks omandada ka patendivoliniku kutse.
Millal muudatused jõustuvad?
Muudatuste jõustamine on kavandatud 1. jaanuarile 2019.