Uuest aastast pangandusturu konkurents tiheneb
"Direktiivi tulemusel jõustub paljude teiste muudatuste seas ka avatud panganduse põhimõte, mis tähendab kolmandatele osapooltele ligipääsu andmist pangandusandmetele ja –toimingutele. Seda ennekõike kontodele ja maksetele. Meie näeme selles võimalust innovatsiooniks ning avatud turu arenguks. Aja möödudes suureneb pangandusturul ka turuosaliste konkurents," ütles FinanceEstonia juht Rauno Klettenberg BNS-ile.
"Seni väga palju vaid pankadest sõltunud ettevõtted saavad nüüd kliendi eest tema nõusokekul toiminguid teha. Näiteks, miks mitte rakendus, kus saab näha ja analüüsida oma rahaasju koheselt mitte ühe, vaid kõikide finantspartnerite lõikes," lisas Klettenberg.
Seejuures võimaldab uue direktiivi jõustumine ka fintech-ettevõtetel areneda ja keskenduda oma põhitegevusele. "Fintech-ettevõtetele annab aga avatud pangandus võimaluse keskenduda oma põhitegevusele, jättes kõrvale konto- ja maksesüsteemid, mida on tavaolukorras keeruline, kulukas ja aeganõudev arendada. Turu ootus siinkohal on kindlasti, et pankade poolt kasutatavad API-d ehk ühenduste liidesed oleksid võimalikult ühetaolised ning seda nii riigisisese kui ka piiriülese turu lõikes, " rääkis Klettenberg.
Seejuures leiab Klettenberg, et suure tõenäosusega võtab pankade klientidel antud muutusega harjumine aega. "Võimalik, et alguses on kliendile nende pangainfo jagamise nõusolekute andmise loogikat aeganõudev kommunikeerida – kuidas otsustada, kellele nõusolekut usaldada, mis ulatuses nõusolek antakse, kui kauaks see antakse, kuidas kontrollida. Samuti võib tunduda klientidele esialgu harjumatu, kui näiteks ühes pangas võib ka teiste pankade kontode infot ja väljavõtteid näha," lisas ta.
2018. aasta jaanuaris jõustub uus EL-i direktiiv, mis võimaldab pangaklientidel lubada oma pangakonto andmete ligi ka teisi ettevõtteid. Uue regulatsiooni kohaselt peavad pangad kliendi soovil seda infot kliendi jaoks turvalisel viisil kolmandatele osapooltele pakkuma.