“Me arvame, et te võiksite osta aktsiaid,” ütle eelmisel nädalala Bloombergi televisioonile varahaldusfirma Birinyi Associates president Laszlo Birinyi. Tema arvates võivad USA aktsiaturud teha sama, mis 1995. aastal, mil S&P 500 indeks kerkis 34% pärast seda, kui Mehhiko devalveeris oma valuuta ja võlakirjade tootlused kukkusid.
“Tegemist on jätkuva pullituruga ning meid julgustab see, mida me näeme Euroopas. Ma vaatan turge ja näen, et need on väga tugevad. Käimas on tõeline ostmine. See pole lühikeste positsioonide katmine ega ajutine ostmine,” lisas Birinyi.
Vastab tõele, et aktsiaturud on uut aastat alustanud korralikult. S&P 500 indeks kerkis eelmisel nädalal 1,4% 1361,23 punktini ning tegemist oli kuuenda tõusunädalaga seitsmest. Vaid kolm punkti ehk 0,2% on puudu eelmise aasta aprilli tipptasemest, mis tähendab et eelmise aasta aprillist kuni oktoobrini kestnud 19-protsendiline kukkumine on tagasi tehtud. Eelmise aasta aprilli taseme ületamine tähendab ka indeksi kõrgeimat taset alates 2008. aastast. Dow Jonesi tööstuskeskmine aga hakkab lähenema 13 000 punktile.
Euroopa aktsiaturgude hinnaliikumist peegeldav Stoxx Europe 600 indeks kerkis kõrgeimale tasemele alates eelmise aasta juunist.
Aktsiaturgudel toimus hinnaralli tänu veendumusele, et täna kohtuvad eurotsooni rahandusministrid lepivad kokku Kreeka130 miljardi euro suuruse abipaketi osas. Saksamaa kantsler Angela Merkel, Itaalia peaminister Mario Monti ning Kreeka peaminister Lucas Papademos arutasid kava konverentsikõnes ning avaldasid veendumust, et rahandusministrid leiavad lahenduse veel lahendamata jäänud küsimustele, kirjutab uudisteagentuur Bloomberg.
USA aktsiaturgude üheks ralli vedajaks oli Apple’i aktsia, mille hind kerkis kolmapäeval uuele rekordtasemele 524 dollarini. Investeerimisfirma Bespoken on teinud mõned huvitavad tähelepanekud Apple’i suuruse kohta ja selle mõjust Ühendriikide turule tervikuna. 2009. aasta juunis said Dow uuteks komponentideks kindlustuskontsern Travelers ja tehnoloogiagigant Cisco Systems. Juhul kui Cisco asemel oleks maailma enimjälgitavasse indeksisse arvatud Apple (mida tol ajal peeti üheks võimalikuks kandidaadiks), oleks indeks kerkinud juba 15 000 punktini, selgub Bespokeni arvutustest.
Teiseks tähelepanekuks oli asjaolu, et kuna Apple’i turuväärtus on kasvanud nii suureks (468 miljardit dollarit), siis juhul kui selle aktsia kerkib üks kuni kaks protsenti, kasvab Apple’i turuväärtus sama palju kui enamiku S&P 500 indeksi koosseisu kuuluvate keskmise suurusega ettevõtete väärtus kokku.
Ka meil on viimastel nädalatel toimunud üsna korralik tõus. Indeks OMXT kerkis kolmandat nädalat järjest 604,52 punktile. Viimati oli indeks nii kõrgel eelmise aasta augusti keskel. Aasta algusest on indeks kerkinud 13,81% kusjuures miinuses pole mitte ühtegi aktsiat. Aasta algusega võrreldes on plussis isegi Arco Vara aktsia, kus käib suuraktsionäride vaheline võimuvõitlus ning Baltika, mille juhid on andnud investoritele vastuolulisi signaale ning kelle tegevus on ka finantsinspektsiooni luubi all.
Huvitaval kombel oli eelmise nädala üheks suuremaks tõusjaks Merko Ehituse aktsia, firma andis kolmapäeval, pärast börsipäeva lõppu teada, et kinnistute allahindlus mõjutab ettevõtte majandustulemusi kogusummas 5,95 miljonit eurot. Aktsia hind reageeris uudisele väikese langusega, aga reedel kerkis see juba kuus protsenti 6,38 eurole. Nädalaga kerkis Merko aktsia 9%.
Tõnis Oja,
börsianalüütik,
NASDAQ OMX Tallinn profiblogi
Avaldatud RUP.ee Profiblogis