Eestis on tasu kehtestatud ajapõhise tasuna, mis tähendab, et kui veoauto eest on tasutud teekasutustasu, on sõidukiga õigus teatud ajaperioodil Eesti teedel sõita. Tasu kehtib nii Eestisse kui välismaale registreeritud sõidukitele.
Kui suur on teekasutustasu?
Teekasutustasu suurus oleneb sellest, kui raske sõidukiga on tegemist ning kui pikaks ajaks on õigus soetatud. Kuni 12-tonnistele sõidukitele on kehtestatud samad tasud, olenemata heitegaaside klassist, ning tasu suurus oleneb vaid sellest, kui pikaks ajaks õigus on soetatud. Alates 12 tonnist erinevad tasud aga olenevalt telgede arvust ning heitgaasiklassist.
Nii on näiteks kuni 12-tonnise sõiduki puhul päevatasu 9 eurot, 30 päeva tasu 50 eurot ning 365 päeva tasu 500 eurot. Üle 12-tonniste sõidukite puhul on tunnitasu 10-12 eurot, 30 päeva tasu 60-130 eurot ja 365 päeva tasu 600-1300 eurot.
Teekasutustasu arvutamisel lähtutakse liiklusregistri andmetest ning kui liiklusregistris andmed puuduvad, siis lähtutakse teekasutustasu tasuja esitatud andmetest. See tähendab, et kui andmed puuduvad liiklusregistrist, peab juht teel tõendama teekasutustasu määra aluseks olevaid andmeid registreerimistunnistusega või valmistaja, tema ametliku esindaja või sissetooja väljastatud andmetega. Tähelepanu tuleks pöörata ka sellele, et kui veoauto heitgaasiklassi ei ole võimalik kindlaks teha, siis arvestatakse teekasutustasu veoauto heitgaasiklassi EURO 0 järgi.
Kes tasub ja vastutab?
Teekasutustasu maksmise kohustus on veoauto omanikul. Kui liiklusregistrisse on kantud veoauto vastutav kasutaja, on teekasutustasu tasumise kohustus vastutaval kasutajal. Tasumist tõendavat dokumenti ei pea juhil kaasas olema, sest teekasutustasu tasumist on võimalik kontrollida teetasu internetilehelt. Juhil on aga kohustus veenduda enne sõidu alustamist, et tasu oleks makstud. Vastasel korral on õigus juhti karistada rahatrahviga.
Kuhu tasu maksta tuleb?
Teekasutustasu saab tasuda teetasu portaalis ööpäevaringselt pangalingiga või krediitkaardiga. Lisaks on võimalik tasuda teekasutustasu eest liiklusregistri teenindusbüroodes; Narva, Luhamaa ja Koidula piiripunktide kassades; maksu- ja tolliameti teenindusbüroodes ning Collade Tolliagentuuri Luhamaa ja Koidula terminalides. Jooksvalt üritatakse antud nimekirja veelgi täiendada. Antud kohtade puhul tuleks aga enne kontrollida, kas tasuda saab kaardiga või sularahas ning kas ka vastava kaardiga on võimalik tasuda. Pärast tasumist on võimalik kohe teed kasutada ning tasu menetlemiseks täiendavat aega ei kulu.
Juhul kui teekasutustasu on tasumata, on politsei- ja piirivalveametil ja maksu- ja tolliametil õigus juht veoauto juhtimiselt kõrvaldada ning teha trahv nii veoauto juhile kui ka omanikule või kasutajale, kui liiklusregistris on määratud vastutav kasutaja. Juhi trahv on sellisel juhul kuni 160 eurot ning sõiduki juhtima lubamise eest on trahv juriidilisele isikule kuni 1800 eurot.
Teatud olukordades on õigus taotleda maanteeametilt teekasutustasu tagastamist. Sellisteks olukordadeks on näiteks veoauto omaniku või vastutava kasutaja vahetumine või veoauto liiklusregistrist kustutamine. Tagastamise eeldus on ka see, et teekasutustasu on makstud 90 või 365 päeva määra eest.