Arvult 15.-s maailma tippjuhtide uuring (PwC Global CEO Survey) näitab, et kui mullu oli valdav optimism ja usk kriisi peatsesse lõppu, siis nüüd on ärisektori ebakindlus taas suurenenud: tervelt 48% tippjuhtidest usub, et tänavu jääb maailmamajanduse kasv negatiivseks, 34% usub selle jäämist tänavusele tasemele ning vaid 15%, et see kasvab.
Seevastu omaenda ettevõtte osas on tippjuhid täna selgelt optimistlikumad: 40% on väga kindlad, et ta ettevõtte käive eeloleva 12 kuuga kasvab (mullu oli vastav suhtarv 48%, ent 2010.a vaid 31% ja 2009.a koguni 21%). See näitab, et tippjuhid on kriisist õppinud ja võimalikeks uuteks raskusteks paremini valmistunud kui neli aastat tagasi. Keskpikas (kolme aasta) perspektiivis on ettevõtjate kindlustunne veelgi tugevam: väga kindlad oma ettevõtte käibe kasvu osas kolme aasta jooksul on 46% tippjuhtidest (mullu 51%).
Piirkondlikult on kõige pessimistlikumad Lääne-Euroopa ja kõige optimistlikumad Aasia tippjuhid.
Peamiste kasvu takistavate teguritena toovad juhid esile:
- maailmamajanduse ebakindluse,
- avaliku sektori võlakoorma,
- kapitaliturgude ebastabiilsuse,
- valuutakursside kõikumise.
Nii Ida- kui Lääne-Euroopas on riskide ja takistuste seas märkimisväärsel kohal ka maksukoormuse tõus.
Märk ärisektori kindlustunde tõusust on ka üle 50% ettevõtjate kavatsus alanud aastal oma töötajate arvu suurendada (neist peaaegu kolmandik enam kui 8%) ning ainult 18% plaanib töötajate arvu vähendada. Suurimate värbamisplaanidega on tervishoiu-, äriteenuste- ja tehnoloogiasektor ning madalaimat töötajate juurdekasvu on näha metsanduses ja hotellinduses
Endiselt on väljakutseks heade töötajate leidmine: 43% vastanuist arvab, et sobivate töötajate leidmine on muutunud eelmise aastaga võrreldes keerulisemaks, suurim keerukus on sobivate keskastme juhtide värbamisega (järgnevad spetsialistid, lihttöötajad ja alles neljandana juhtkonna liikmed).
Hoolimata mõõdukast optimismist on populaarseim restruktureerimistegevus endiselt kärpimine: 75% tippjuhtidest viis eelmisel aastal ellu strateegilise kulude kokkuhoiu algatuse ning 66% plaanib seda teha tänavu.
Küsimusele, millisele valdkonnale te oma aega sel aastal kavatsete senisest rohkem kulutada, oli kaks sagedasemat vastust: ettevõtte andekaimate töötajate arendamine ning klientidega suhtlemine, sellele järgnes organisatsiooni tegevuse tõhustamine.