Balti börsidel on kolm kohalikku üldindeksit – OMX Tallinn (OMXT), OMX Riga (OMXR) ja OMX Vilnius (OMXV) – ja ühine Balti üldindeks (OMX Baltic All-Share, OMXB). Kõik üldindeksid sisaldavad põhi- ja lisanimekirja ettevõtete aktsiaid, v.a. nende ettevõtete omi, kus üks aktsionär kontrollib aktsiatest 90% ja rohkem.
Balti sektoriindeksid (OMX Baltic Sector) põhinevad FTSE Group’i poolt väljatöötatud majandusharude jaotusstandardil ICB ning neid on kokku kümme. Sektoriindeksid arvutatakse iga majandusharu kohta eraldi ning need kajastavad konkreetses majandusharus valitsevaid trende.
Balti võrdlusindeks (OMX Baltic Benchmark) koosneb Balti börside suurimatest ja enim kaubeldud aktsiatest. Indeksis olevate väärtpaberite osakaal põhineb vabalt kaubeldavate aktsiate osakaaluga korrigeeritud turuväärtusel, mis tähendab, et indeksi koosseisu on arvatud ainult vabalt kaubeldavad aktsiad. Võrdlusindeksit arvutatakse nii osakaalupiirangutega (capped index, CAP) kui ka ilma osakaalupiiranguteta indeksina. Võrdlusindeks sobib investeerimistoodetes kasutamiseks ning investoritele oma portfelli võrdlusindeksiks. Vilniuse börsil on näiteks noteeritud Orion Asset Managementi poolt juhitav OMX Baltic Benchmark Fund, mille portfell jäljendab võrdlusindeksi koosseisu ja mis võimaldab investoritel ka väikesemahulise investeeringu hajutamist ca 30 erineva aktsia vahel.
Balti kaubeldav indeks (OMX Baltic 10) koosneb kümnest Balti börsidel kõige aktiivsemalt kaubeldud aktsiast. Indeksisse arvatud väärtpaberite väga hea likviidsuse tõttu sobib see indeks tuletisväärtpaberite alusvaraks. Indeksisse arvatud väärtpaberite osakaal põhineb vabalt kaubeldavate aktsiate osakaaluga korrigeeritud turuväärtustel, millele rakendub 15% osakaalupiirang (ühegi aktsia osakaal ei saa olla suurem kui 15%).
Võrdlusindeksi ja kaubeldava indeksi koosseise korrigeeritakse kaks korda aastas ning muudatused jõustuvad 1. jaanuaril ja 1. juulil. Selliste ülevaatuste põhjuseks on soov arvestada muudatustega ettevõtete aktsionäride struktuuris (vabalt kaubeldavate aktsiate osakaalus) ning aktsiate likviidsuses ja turuväärtuses. Samas on eesmärgiks selliste muudatuste hulga piiramine paarile korrale aastas. Iga ülevaatus ei pruugi ka muudatusi kaasa tuua – näiteks seekordne ülevaatus ei muuda kaubeldava indeksi koosseisu, võrdlusindeksisse aga lisatakse Baltika ja Pro Kapital Grupi aktsiad.
Kalle Viks,
emitenditeenuste juht,
NASDAQ OMX Tallinn