31.01.2020 Reede

Brexiti mõju tollivormistusele ja kaubavahetusele Ühendkuningriigiga

Alates 1. veebruarist 2020 ei kuulu Ühendkuningriik enam Euroopa Liitu (EL).1. veebruarist kuni 31. detsembrini 2020 kestab üleminekuperiood, mille jooksul kehtib ELi õigus Ühendkuningriigis ja Ühendkuningriigi suhtes edasi. Kodanikele ja ettevõtjatele ei muutu seega aasta lõpuni midagi.

Homme jõustub Brexit.
Homme jõustub Brexit. Foto: Unsplash

29. märtsil 2017 teatas Ühendkuningriik Euroopa Ülemkogule oma kavatsusest EList välja astuda. 29. oktoobril 2019 kiitsid ELi liikmesriigid heaks Ühendkuningriigi EList lahkumise edasilükkamise kuni kolme kuu võrra 31. jaanuarini 2020. Üleminekuperioodil (1. veebruarist kuni 31. detsembrini 2020) toimub kaupade vaba liikumine kaubavahetusel Euroopa Liidu ja Ühendkuningriigi vahel.

Brexiti mõju tollivormistusele

 Lepingu sõlmimine ja üleminekuperioodi kohaldamine

Lahkumisleping sõlmitakse, Ühendkuningriik astub EList välja ning üleminekuperiood kestab 31. detsembrini 2020. Üleminekuperioodil loetakse Ühendkuningriik tollivormistuse seisukohast ELi liikmesriigiks ning kaupade vaba liikumine ELi ja Ühendkuningriigi vahel jätkub selle perioodi lõpuni.

Peamised tagajärjed

  • Ühendkuningriigist saab kolmas riik, kuid üleminekuperioodil jätkub kaupade vaba liikumine Ühendkuningriigi ja ELi vahel 31. detsembrini 2020. Kaubavahetusele ELi ja kolmandate riikide vahel kohaldatavaid eeskirju, piiranguid ja muid tolliformaalsusi üleminekuperioodil ei rakendata.
  • Kauba tollis deklareerimise kohustus Ühendkuningriigi ja ELi vahelises kauba liikumises algab siis, kui üleminekuperiood on lõppenud.
  • Aktsiisikauba elektroonilisi saatelehti (eSL) saab vormistada Ühendkuningriigile ka pärast Brexitit – kuni 31. detsembrini 2020 ning vastuvõtuteateid saab eSLidele vormistada kuni 31. maini 2021.

Brexiti mõju kaubavahetusele Ühendkuningriigiga – kes peaksid valmis olema?

Kui lahkumislepingus kokkuleppele ei jõuta, tuleb:

  • kõigil äriühingutel, sealhulgas väikese ja keskmise suurusega ettevõtetel, olla Brexitiks valmis. Ettevõtted peaksid viivitamata hindama Brexiti mõju oma tegevusele.
  • ELi liikmesriikide tolliasutustel kohaldada eeskirju ja formaalsusi, mis kehtivad kaubavahetusele ELi ja kolmandate riikide vahel, s.t Ühendkuningriigist imporditud või Ühendkuningriiki eksporditud kauba suhtes.

Brexitil on iseäranis suur mõju ettevõtetele, kes kauplevad täna üksnes piirideta ühtsel turul. Äriühingud, kes planeerivad tulevikus kaubavahetust Ühendkuningriigiga, peavad kolmandate riikidega kauplemiseks arvestama selleks kohustuslike tolliformaalsustega. Selleks tuleb end juba aegsasti kõnealuste protseduuridega kurssi viia ja omandada teavet, mida tähendab kaubavahetus mitteliikmesriikidega ning milliseid nõudeid kohaldatakse ELi ühtsele turule kolmandatest riikidest või kolmandatesse riikidesse veetavatele kaupadele.

Kui ettevõttel ei ole veel tollivormistuseks vajalikku EORI numbrit, siis soovitab Maksu- ja Tolliamet see aegsasti taotleda.

Allikas: Maksu- ja Tolliamet

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255