03.05.2018 Neljapäev

Brüssel: suurim oht Euroopa majanduskasvule on USA protektsionism

Euroopa Komisjon märkis kevadises majandusprognoosis, et tänavu peaks jätkuma nii Euroopa Liidus kui ka euroalal jõuline kasv, kuid suurimaks ohuks majandusele on USA protektsionism.

2017. aastal ületasid kasvumäärad ootusi ning jõudsid nii EL-is kui ka euroalal 2,4 protsendini ehk kümne aasta kõrgeima tasemeni. Tänavu peaks kasv mõlemas olema 2,3 protsenti ning tuleval aastal aeglustuma 2 protsendile. Aeglustumise põhjustena tuuakse välja mõnes riigis ja mõnedes sektorites selgemini ilmsiks tulevad kitsaskohad, rahapoliitika kooskõlastamine valitsevate oludega ning aeglustumise üleilmses kaubanduses. Tugeva tarbimise, ekspordi ja investeeringute tõttu peaks kasvutempo aga jätkuvalt kiire olema.

Positiivselt küljelt tõi komisjon esile, et mullu vähenes jõulise majanduskasvu ja madalate intressimäärade tõttu valitsussektori eelarve puudujääk ning ka avaliku sektori võlatase. Seejuures peaks tänavu esmakordselt kõik valitsused suutma hoida eelarvepuudujääki allpool asutamislepingus ette nähtud 3 protsenti sisemajanduse kogutoodangust. Valitsussektori võla suhe SKT-sse peaks langema 84,1 protsendile ning vähenemist oodatakse peaaegu kõigis liikmesriikides.

Komisjon hoiatas aga, et prognoosiga seotud riskid on suurenenud ja ülekaalus on negatiivsed tegurid. Vähenenud on ka tõenäosus, et majanduskasv ületab ootusi.

Finantsturgude volatiilsusest saab komisjoni hinnangul tulevikus tõenäoliselt alaline nähtus, mis suurendab ebakindlust. USA maksureform peaks lühiajalisele kasvuväljavaatele mõjuma positiivselt, ent samas suurendama ka ülekuumenemise ohtu ja võimalust, et intressimäärad tõusevad USA-s kiiremini, kui praegu arvatakse.

Samuti kujutab protektsionism kaubandusvaldkonnas endast ühemõtteliselt negatiivset riski maailmamajanduse väljavaadetele. Need riskid on omavahel seotud. Oma avatusest tulenevalt oleks euroala nende realiseerumise suhtes iseäranis haavatav.

Hoiatus tuleb mõned päevad pärast seda, kui USA president Donald Trump pikendas mai lõpuni Euroopa Liidule kehtivat erandit tema terase- ja alumiiniumi imporditariifidest, samal ajal kui Euroopa Komisjon on nõudnud alalist erandit, märkides, et liitlased ei tohiks üksteisele karistavaid tollimakse kehtestada. Komisjon on koostanud ka nimekirja võimalikest vastutariifidest USA-le ning teatanud, et ei kavatse USA-ga läbirääkimisi pidada ähvarduste taustal.

Samaaegselt on podisemas ka Hiina ja USA vaheline kaubandustüli, kus mõlemad pooled on ähvardanud kehtestada teineteisele tariife, mis puudutavad sadade miljardite dollarite ulatuses kaupu.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255