Danske loobub 200 miljonist eurost Eestist teenitud tulust
Kuna pank ei suuda kindlalt hinnata, kui suures mahus kahtlaseid tehinguid Eesti üksuse mitteresidentidest kliendid perioodil 2007–2016 tegid, on Danske juhatus otsustanud annetada 1,5 miljardit Taani krooni ehk liigkadu 200 miljonit eurot, teatas pank.
See summa on kogu mitteresidentidest klientidelt teenitud brutotulu. Summa annetatakse sõltumatule sihtasutusele, mis asutatakse selleks, et toetada ettevõtmisi, mis on suunatud rahvusvahelise finantskuritegevuse, sealhulgas rahapesuga võitlemiseks – muu hulgas Taanis ja Eestis.
Annetatud summa arvestatakse 2018. aasta kolmanda kvartali kuludesse.
Seetõttu ootab Danske Bank, et firma puhaskasum jääb tänavu 16 kuni 17 miljardi Taani krooni ringi. Lisaks annetusele vähendatakse väljavaadet seoses nõrkade arengutega kauplemistulust. Veel esimese poolaasta tulemusi tutvustades ootas firma kasumit, mis jääb vahemiku 18 kuni 20 miljardit alumisse poolde.
Danske Bank avaldab 19. septembri pressikonverentsil aasta aega kestnud siseauditi tulemused, mis puudutab võimalikku rahapesu panga Eesti filiaalis aastatel 2007-2015 ja mille käigus võidi pesta kuni 30 miljardit USA dollarit. 19. septembri hommikul teatas Danske Banki tegevjuht Thomas Borgen, et astub auditiga seonduvalt ametist tagasi.
Aastatel 2012-2014 kontodelt läbi käinud rahapesukahtlusega summad on viimase aasta kestnud uurimise vältel üha kasvanud. Postimees on oma artiklites näidanud, et Aserbaidžaanist ja Venemaalt pärit musta raha kogusumma ulatus Danske Eestis vähemalt 8 miljardi euroni.
Paari nädala eest teatas auditi eelversiooni väidetavalt näinud Financial Times, et Danske Eesti filiaali kaudu võidi pesta koguni 30 miljardit USA dollarit.