Peale Deutsche Banki teenuse lõpetamist on dollarimaksete teostamine muutunud ebamugavamaks, sest ei ole enam hästi suurt kontraagenti, mis suudab makseid igale poole edastada, rääkis Normak. "Hinnamuutused alles tulevad," lisas ta.
Samas Normaki sõnul on Versobank võimeline igati jätkama dollarimaksete tegemist. "Mitte kunagi ei saa baseeruda ainult ühele teenusepakkujale ja ei ole ka kunagi baseerunud ühele pakkujale. Küsimus on lihtsalt selles, millised on need alternatiivsed kanalid. Deutsche Bank on küll väga suur, kuid see ei ole ainuke," rääkis Normak.
Panga kodulehe andmetel pakub Versobank dollarimakseid läbi Austria Raiffeisen Bank International AG, Gruusia Bank of Georgia ning Venemaa Sberbank of Russia ja OJSC Promsvyazbanki.
Finantsinspektsioon on kursis pankades toimuvaga, kuid ilma pankade loata ei saa seda teemat kommenteerida, ütles finantsinspektsiooni juht Kilvar Kessler BNS-ile. "Mul seadus keelab informatsiooni jagada." Samas on Kessleri sõnul pankadel alati olemas alternatiivsed plaanid igasuguste riskide realiseerumisega toime tulla ja tavaliselt on pankadel mitu korrespondentteenuste pakkujat.
"Selge on see, et kui siin ümbruskonnas pommid plahvatavad, see riskikeskkond on teistsugune. Osapooled rahvusvahelisel turul on ärevil. Ja need osapooled, kui me Deutsche Bankist räägime, on ka trahvi saanud rahvusvaheliste sanktsioonide ja rahapesu tõkestamise reeglite rikkumise eest. See kõik kandub edasi – meie pangad ei pruugi meie seaduseid rikkuda, aga need riskid võivad mõjutada nende lepingulisi suhteid teiste osapooltega," lisas Kessler.
Eesti Meedia riskijuht Erki Haamer, kes eelnevalt töötas Soome OP panga Balti panganduse riskijuhina, rääkis BNS-ile, et Deutsche Banki Eesti turult lahkumine ei tohiks suurematele pankadele ka erilist mõju omada, sest Eesti turgu valitsevad pangad saavad alati kasutada korrespondendina emapankasid ja sealseid kontrakorrespondente.
Suuremas mahus dollaritega tehinguid tegev Eesti Energia ei ole märganud, et midagi oleks muutunud või halvenenud, ütles ettevõtte meediasuhete juht Kaarel Kuusk.
Märtsi lõpus avalikustas rahvusvaheline meediaorganisatsioonide ülene Organiseeritud kuritegevuse ja korruptsiooni teavituse projekt (OCCRP) andmed, mille kohaselt pesti rahvusvahelises skeemis kogumahuga enam kui 20 miljardit dollarit, millest läbis 2011. aastast 2014. aastani Eestit 1,58 miljardit dollarit tundmatu päritoluga raha.
LHV panga rahapesu tõkestamise juht Aivar Paul rääkis toona, et kui Deutsche Bank lõpetaks Lätis ja Eestis dollarimaksete vahendamise, siis saaksid seda edaspidi klientidele pakkuda vaid välismaise peakontoriga pangad, millel on olemas peakontoris dollari suhted, rääkis Paul. "See kindlasti ei toimu sama hinnaga, see kindlasti ei toimu samas kiiresti ja ma ei välistaks, et päris kõiki tehinguid ka sealtkaudu teha ei saa."
LHV-le lõpetas Deutsche Bank dollaris maksete vahendamise möödunud aasta juuli alguses. Samuti vähendas Deutsche Bank möödunud aastal koostööd mitme Läti pangaga ja käesoleva aasta kevadel otsustas Läti turult täiesti lahkuda.
Mullu teatas Deutsche Bank 1,4 miljardi eurosest kahjumist. Jaanuaris trahvisid New Yorki ja Briti ametivõimud panka 630 miljoni dollariga, kuna pank ei suutnud takistada rahapesu Venemaal.