28.01.2013 Esmaspäev

Dividenditootluse karid

Ettevõtte juht on olulineTõnis Oja,
börsianalüütik,
NASDAQ OMX Tallinn profiblogi

Olen mitmel korral varem kirjutanud sellest, et kasulik oleks investeerida korraliku dividenditootlusega ettevõtete aktsiatesse, eriti algajatel investoritel ning ebakindlatel aegadel ka kogenenutel.

Seda, kui hea dividendide maksja üks või teine ettevõte on, näitab dividenditootlus. Selle saamiseks tuleb jagada dividendid aktsia hinnaga ning korrutada sajaga. Näiteks karastusjookide tootja The Coca-Cola Company aktsia hind on 37,05 dollarit ning ettevõte maksab dividende 1,02 dollarit aastas, mis teeb dividenditootluseks 2,7 protsenti.

Nokia maksis eelmisel aastal 2011. aasta majandustulemuste eest dividende 20 senti aktsia kohta. Kevadel, kui dividendide väljamaksmine toimus, tegi see aktsia dividenditootluseks kaheksa protsenti, mis on väga kõrge näitaja ja oli üsna tugev argument Nokia aktsiasse investeerimiseks, sest kahjumile vaatamata oli ja on Nokia bilansis raha üsna korralikult. Kesksuvel, kui Nokia aktsia hind kukkus 20 aasta madalaimale tasemele ehk 1,37 euroni, kerkis aktsia dividenditootlus fantastilisele 14,6 protsendile.

Suur oli aga paljude investorite pettumus, kui neljapäeval neljanda kvartali ning 2012. aasta majandustulemusi avaldades teatas ettevõte, et ei kavatse 2012. aasta majandustulemuste eest dividende maksta. Soome majandusleht Kauppalehti kirjutas, et raha kavatsetakse hoida ülevõtmisteks. Kui arvestada rahavoogusid, siis poleks dividendide maksmist vaja olnud lõpetada, sest need olid neljandas kvartalis positiivsed. Tõsi, raha tuli peamiselt võrguseadmete tootjalt Nokia Siemens Networks’ilt.

Nokial on üle 200 000 aktsionäri ja võib arvata, et neist kümned ja kümned tuhanded on harjunud ja arvestanud dividendidega, mida nad on igal aastal saanud. Uudisteagentuur Bloomberg kirjutas, et Nokia on maksnud dividende järjepidevalt alates aastast 1871, mis tähendab, et 2013. aasta läheb ajalukku enam kui 140-aastase järjestikkuse dividendiaasta perioodi lõpuna.

Nagu olen varem korduvalt kirjutanud, on Tallinna börsil noteeritud ettevõtetest dividendipoliitika ainult kahel – Harju Elektril ja Premia Foodsil. Teiste ettevõtete puhul sõltub dividendide maksmine paljuski suuromanike suvast ja teinekord on ootamatult suured dividendid, mida ettevõte on otsustanud maksta või õigemini suuromanik on otsustanud välja võtta, üsna ebaloogilised.

Meie börsiettevõtetest maksid eelmisel aastal dividende viis ettevõtet; Premia Foods ning Olympic Entertainment Group maksid aktsionäridele aktsia nimiväärtuse vähendamise teel, mida investorite seisukohalt lähtudes võiks samuti omanikutuluks nimetada. Nendest numbritest lähtudes oleks suurima dividenditootlusega Premia Foods (17,5%). Arvatavasti sel aastal jäätise ja külmtoodete tootja aktsia nimiväärtust ei vähenda ning puhtalt dividendi järgi oleks Premia Foodsi dividenditootlus 1,6 protsenti.

Eelmise aasta omanikutulu järgi on ka teiste dividendimaksjate dividenditootlused üsna korralikud: Silvano Fashion Group’il 9%, Tallinna Veel 8,4%, Tallinna Kaubamajal 6% ja Olympic Entertainment Group’il 5,6%, mis võiks anda lootust arvestatavatele dividendidele ka sel aastal. Aga see ei ole kaugeltki kindel ning dividendide suurus sõltub pigem sellest, kas ettevõtete suuromanikel on raha millekski vaja kui sellest, millised on ettevõtete majandustulemused.

Eelmise aasta lõpus andis võimalikest dividendidest üsna ühemõtteliselt mõista Tallinki juht ja suuromanik Enn Pant. Analüütikud ootavad, et laevanduskompanii maksab dividende 1-2 senti aktsia kohta.

Tõnis Oja,
börsianalüütik,
NASDAQ OMX Tallinn profiblogi

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255