Balti ühendpanga peakontor tuleb Eestisse ning filiaalid Lätisse ja Leetu.
"Juriidiliselt registreerime me uue panga Eestis, nii et Lätis ja Leedus saavad olema harupangad," ütles Nordea ja DNB ühisel pressikonverentsil DNB Balti panganduse juht Mats Wermelin.
Ta lisas, et olulisi funktsioone tuleb samas kõikidesse riikidesse. "Muidugi plaanime teatud olulised funktsioonid, kompetentsikeskused ja muud viia kõikidesse riikidesse," ütles ta ja rõhutas, et tegu on väga selgelt ülebaltilise pangaga.
Nordea Balti panganduse juht Inga Skisaker rääkis, et DNB ja Nordea Balti äride ühinemine on tõenäoliselt suurim omataoline tehing siin piirkonnas.
"Meid on selles protsessis abistanud väga suur hulk nõustajad. Nad on analüüsinud õiguskeskkonda, maksukeskkonda, ärikeskkonda ja on jõudnud järeldusele, et kõige mõistlikum on see registreerida Eestis," ütles Skisaker.
Arvutuslikult saab ühendpanga turuosa Baltimaades olema kokku 26%. Eesti arvestuses saab turuosa olema 22%, mis tähendab, et uus kontsern on küll Baltimaades tervikuna suuruselt teine, ent Eestis suuruselt kolmas pank. Lätis on turuosa 30% ja Leedus 22%.
Eesti Panga asepresidendi Madis Mülleri sõnul oleks Balti regiooni suuruselt teise panga loomine Eesti finantsturu viimaste aastate suurim uudis, mis võib tähendada suuremat konkurentsi jaepanganduses.
„Danske tõmbus hiljuti tagasi Eesti jaepanganduse turult, mis ei mõjunud konkurentsile hästi. Samuti ei olnud DNB pank seni aktiivne jaepanganduses. Loodan, et uue suure Balti riikidele keskenduva universaalpanga teke toob kaasa senisest tugevama konkurentsi eriti just eraisikutele mõeldud pangateenuste turul. Konkurents on edasiviiv jõud, mistõttu on tegemist hea uudisega,“ ütles Müller.
Ta märkis, et kui uue suure panga peakontor tehakse Eestisse ja filiaalid teistesse Balti riikidesse, siis Eesti finantssektori stabiilsust hakkab otseselt mõjutama Läti ja Leedu panganduses toimuv. „Oma suuruse tõttu muutuks uus pank Eestis süsteemselt oluliseks. Meie panganduse riskid hakkavad enam sõltuma Lätist ja Leedust, kus oleks suur osa uue panga ärist. Kui uue panga loomine saab heakskiidu, siis hakkame Eesti Pangas finantsstabiilsuse riske analüüsides kindlasti rohkem tähelepanu pühendama Läti ja Leedu turule ning täiendavate kapitalipuhvrite kehtestamisel sellega arvestama,“ ütles Müller.
Nii Nordea kui DNB kuuluvad Skandinaavia juhtivate pankade hulka ning võrdse hääleõigusega omanikena on mõlemad kinnitanud oma valmisolekut vajadusel oma Balti pangale lisarahastamist pakkuma. Mülleri sõnul on taolise tugeva seljataguse omamine kindlasti oluline Eesti finantssektori stabiilsuse seisukohast.