Varade allahindlus kajastub ettevõtte neljanda kvartali majandustulemustes ja sellel on negatiivne mõju ettevõtte kasumile, teatas ettevõte Londoni börsile.
Eesti Energia juhatus hindab ettevõtte varade väärtust iga aruandlusperioodi lõpus tulenevalt juhatuse hoolsuskohustusest ja rahvusvahelisest finantsaruandluse standardist.
Ettevõtte juhatus on 2015. majandusaasta lõpu seisuga varade katteväärtustestid läbi viinud ja ka audiitorid on oma järelkontrollid teostanud. Katteväärtustestide tulemuste põhjal hindab Eesti Energia alla Auvere elektrijaama varad 39,6 miljoni euro ja Utah projekti varad 26 miljoni euro võrra.
"Varade allahindamise peamine põhjus on madalad hinnad energiaturgudel. Elektri turuhinnad on kahe aastaga langenud 28 protsenti. Ka nafta maailmaturuhind on kahe aasta jooksul langenud 43 protsenti, jõudes esmaspäeval 25 euroni barrelist. Energiaturgudel toimuvat arvesse võttes on varade allahindluse vajadus ilmne," ütles Eesti Energia juhatuse esimees Hando Sutter pressiteates.
Eesti Energia varade allahindlus kajastub 2015. aasta neljanda kvartali majandustulemustes. Täpne mõju ettevõtte majandustulemustele avalikustatakse koos majandusaasta aruandega 25. veebruaril. Allahindlus ei mõjuta otseselt Eesti Energia igapäevast äritegevust ega võimet täita laenukohustusi võlausaldajate ees.
"Eesti Energia konkurentsivõime sõltub endiselt sellest, kui efektiivselt ja paindlikult suudame oma varasid kasutades elektrit ja õli toota. Aasta algus on näidanud, et Eesti Energia tootmisvõimsused on regionaalselt endiselt väga olulised. Seda kinnitab ka 15. jaanuaril püstitatud iseseisvusaja elektritootmise rekord. Ühtlasi on 2016. aasta alguses suurenenud elektrinõudlus aidanud kompenseerida õlihindade madalseisu mõju," rääkis Sutter.
640 miljoniga ehitatud Auvere elektrijaam on Eesti Energia kõige uuem ja efektiivsem põlevkivienergia tootmisüksus, mille võimsus on 300 megavatti. Lisaks põlevkivile on Auveres võimalik kasutada 50 protsendi ulatuses ka biokütust ja sellega on võimalik katta ligi veerand Eesti aastasest elektritarbimisest.
Auvere elektrijaam ühendati elektrivõrguga eelmise aasta 2. mail, pärast seda on jaam perioodiliselt elektrit tootnud. Tänaseni on jaam töös olnud üle 2700 tunni ning tootnud ligikaudu 550 gigavatt-tundi elektrit. Elektrijaama planeeritud maksimaalne aastane netotoodang on ligikaudu 2200 gigavatt-tundi, mis on ligi neljandik Eesti elektritarbimisest.
Utah'i projekti on Eesti Energia investeerinud 51 miljonit eurot. Praegu jätkatakse keskkonnalubade taotlemise ja tehnoloogia konkurentsivõime parandamisega. Eesti Energia on oluliselt vähendanud projekti tegevuskulusid ja toonud suure osa arendustegevustest Eestisse. Utah's kohapeal on väike meeskond, kes tegeleb keskkonnalubade taotlemisega seotud tegevustega.
Kui nafta maailmaturuhind on kõrgem ja projekti äriplaan on muutunud konkurentsivõimelisemaks, plaanib Eesti Energia ka Utah´ projekti puhul sarnaselt Jordaania projektile kaasata strateegilisi investoreid.
Suurtest välisprojektidest on Eesti Energial praeguseks lõpuni viimata ka Jordaania elektrijaama ehitusprojekt, milles on sõlmitud küll finantseerimisleping, kuid endiselt on käimas lepingud omakapitali finantseerimiseks, ilma milleta ehitust ei alustata, vahendas BNS.
Eesti Energia 2015. aasta kolmanda kvartali käive vähes 13% 171 miljoni euroni ja kasum 29% 31,3 miljonile eurole. Ettevõtte tulude vähenemine oli tingitud eelkõige madalamast energiahinnast ja vähenenud tootmisest.
2014. aastal oli ettevõtte müügitulu 312 miljonit eurot ja kasum 159 miljonit eurot. Tänavused tulemused jäävad madalate energiahindade tõttu mullustele alla.