Eesti Energia toob esmalt esile, et käesoleva nädala alguses sai näha 2023. aasta rekordkõrgeid elektrihindasid, mis olid seotud kahe suurema elektririkkega Soomes. Turuolukord tõotab aga kiiresti stabiliseeruda ning pikaajalist hinnaprognoosi selle nädala hinnahüpped ei mõjuta, märkis Eesti Energia.
Kuna elektrihinnad sõltuvad kõikjal Euroopas paljuski gaasihinnast, kujunevad sügistalvised elektrihinnad sõltuvalt sellest, kuidas Euroopa gaasi varustamisega toime tuleb.
Eesti Energia turuanalüüsi strateegi Olavi Milleri sõnul näitab hetkeolukord, et talvised energiahinnad võiksid tulla ligi poole võrra odavamad kui eelmisel aastal. Samas ei saa ta aga lubada, et kõrgeid tipuhindasid ei tule. Elektrihind võib kallineda siis, kui gaasihind kerkib talve jooksul suure nõudluse tõttu kõrgele ning tiputarbimise katmiseks tuleb tööle panna gaasil töötavad elektrijaamad, selgitas Miller.
Kokkuvõtvalt võib Eesti Energia kinnitusel järeldada, et kui Euroopas tuleb pehme talv, võiksid ka elektrihinnad jääda vahemikku 10–20 senti kilovatt-tunni eest. Kui aga gaasivarud hakkavad näiteks külmalaine tõttu oodatust kiiremini vähenema, siis hakkab gaasi hind kiirelt kerkima ja elektrihinnad võivad tõusta kuni 20–30 sendini kilovatt-tunni eest. Kui nõudlus läheb väga suureks, siis tiputundidel veel kõrgemalegi.