"Üks missioon, mis seisab justiitsministeeriumil ees, on alustada protsessi, et parandada meie ettevõtluskeskkonna regulatsioone. Mitte selles mõttes, et toota neid juurde, aga just ülereguleerimise vähendamiseks," sõnas Reinsalu ja lisas, et riigi eesmärk on anda investoritele märku, et Eesti tahab parandada oma positsiooni äritegevuse indeksis.
"Eesti seisab silmitsi probleemiga, see on meie riiklik probleem, aga tuleneb ka meie Euroopa Liidu (EL) liikmestaatusest. See probleem on väga tugev ülereguleerimine, rääkides administratiivsetest otsustest, mis mõjutavad ettevõtjaid. Ja see on tõsine probleem ka riigiametnikele. Teine väljakutse on see, kuidas parandada investeerimiskliimat Eestis. Kui vaadata välismaiste investeeringute statistikat ja võrrelda seda teiste Balti riikidega, siis seal on midagi, mida võime pidada väljakutseks," ütles Reinsalu.
Ümarlaual esitleti ka analüüsi intellektuaalomandi kaitsmisest Balti riikides. Eesti kohta oli uuringus välja toodud, et Eestis puudub poliitiline huvi kaitsta intellektuaalse omandi õigusi, samuti on Eestil probleeme regulatsioonide jõustamisega ja puudustega karistusreformis, lisaks iseloomustavad Eestit probleemid kompetentsis ja väheses praktikas.
Reinsalu sõnul on riigil aga poliitiline tahe tegeleda intellektuaalomandi kaitsega ja tõsta selles osas ka ettevõtjate teadlikkust.
Reinsalu ütles paneeldiskussioonis, et kindlasti on riigi prioriteediks piraatlusega seotud kuriteod. Ta lisas, et ka EL-i suunalt on oodata suurt reformide kava, mis puudutab just intellektuaalomandi kaitset. Valmimas on kaubamärgi direktiiv ja viis, kuidas kaitsta ärisaladusi. Erinevaid algatusi intellektuaalomandi kaitsmisega seotud probleemide lahendamiseks toetab ka Eesti, sest riik soovib ministri sõnul näha rohkem ühtlustatud turgu ja senisest enam intellektuaalomandi kaitset.
"Patendiamet seisab samuti silmitsi suurte väljakutsetega. Kui vaatame statistikat patentide registreerimise kohta, siis need näitajad on Eestis praegu liiga madalad võrreldes teiste EL-i riikidega. Ja see on probleem. Teiseks soovime patendi registreerimisprotsessi näha täielikult digitaalsena," märkis Reinsalu.
Kolmapäeval esitleti Ameerika Kaubanduskoja ja Eesti Intellektuaalomandi ja Tehnoloogiasiirde Keskuse ühisel intellektuaalomandi kaitsmise debatil analüüsi intellektuaalomandi kaitsmisest Balti riikides. Selle raames toimus ka intellektuaalprobleemidele pühendatud debatt, kus ühe osalejana astus üles justiitsminister Urmas Reinsalu.
Ameerika Kaubanduskoda korraldab iga-aastast ümarlauda koostöös Eesti Intellektuaalomandi ja Tehnoloogiasiirde Keskusega ülemaailmse intellektuaalomandi päeva ehk 26. aprilli puhul, leidmaks ühes poliitikakujundajate ja ettevõtluse esindajatega lahendusi valdkonna kitsaskohtadele.