Jooksevhindades eksporditi kaupu 1,5 miljardi ja imporditi 1,7 miljardi euro eest. Kaubavahetuse puudujääk oli 208 miljonit eurot, mis on 18 miljoni võrra enam kui aasta varem.
Peamised ekspordipartnerid olid septembris Soome ja Läti
Statistikaameti analüütik Jane Leppmets tõi välja, et kaupade eksport kasvas nii kolmandas kvartalis kui ka septembris. „Kuigi reeksport ehk kaupade taasväljavedu vähenes septembris ühe protsendi võrra, mõjutas koguekspordi kasvu positiivses suunas just Eesti päritolu kaupade väljaveo suurenemine nelja protsendi võrra. Nende kaupade osatähtsus kasvas aastases võrdluses ühe protsendipunkti võrra, moodustades koguekspordist 64 protsenti,“ lisas Leppmets.
Kaubavahetus kasvas oluliselt Euroopa Liidu väliste riikidega. Liikmesriikidesse eksport vähenes ning import neist jäi samaks, liiduvälistesse riikidesse kasvas eksport aga 21 protsenti ja import neist 25 protsenti.
Septembris eksporditi kaupadest kõige rohkem elektriseadmeid, mis moodustas 16 protsenti koguekspordist, järgnesid põllumajandussaadused ja toidukaup 11 protsendiga ning puit ja puittooted samuti 11 protsendiga. Aastatagusega võrreldes kasvas elektriseadmete eksport 37 miljoni euro võrra ning põllumajandussaaduste ja toidukaupade eksport 25 miljoni euro võrra. Kõige rohkem ehk 26 miljoni euro võrra vähenes mineraalsete toodete eksport.
Peamised ekspordipartnerid olid septembris Soome, kuhu läks 16 protsenti koguekspordist, järgnes Läti 12 protsendiga. Soome eksporditi kõige rohkem elektriseadmeid ning Lätti mineraalseid tooteid. Enim suurenes kaupade väljavedu Ameerika Ühendriikidesse, seda 34 miljoni euro võrra ehk 90 protsenti, kaupade väljavedu Singapuri suurenes 29 miljoni euro võrra ehk 15 korda ning Soome 18 miljoni euro võrra ehk kaheksa protsenti. Ameerika Ühendriikidesse viidi mullusest enam elektriseadmeid, Singapuri ja Soome mineraalseid tooteid. Kõige rohkem vähenes kaupade eksport Lätti, seda 35 miljoni euro võrra ehk 16 protsenti, ja Hollandisse 30 miljoni euro võrra ehk 38 protsenti.
Enim vähenes kaupade import Soomest
Septembris imporditi enim elektriseadmeid, mis moodustasid 15 protsenti koguimpordist, järgnesid transpordivahendid 14 protsendiga ning põllumajandussaadused ja toidukaup 13 protsendiga. Aastases võrdluses suurenes elektriseadmete sissevedu 33 miljoni euro võrra, keemiatööstuse tooraine ja toodete import 30 miljoni euro võrra ning transpordivahendite sissevedu 29 miljoni euro võrra. Enim ehk 66 miljoni euro võrra vähenes mineraalsete toodete import.
Septembris imporditi kaupu kõige rohkem Soomest, 13 protsenti koguimpordist, järgnesid Läti 11 protsendiga ja Saksamaa 11 protsendiga. Soomest ja Lätist toodi enim mineraalseid tooteid ning Saksamaalt transpordivahendeid. Kaupade import suurenes aastases võrdluses kõige enam Lätist, seda 29 miljoni euro võrra ehk 18 protsendi, ning Poolast 24 miljoni euro võrra ehk 19 protsenti. Lätist toodi rohkem mineraalseid tooteid ja Poolast transpordivahendeid. Enim vähenes kaupade import Soomest, seda 84 miljoni euro võrra ehk 27 protsenti, kust toodi vähem mineraalseid tooteid.
Kolmandas kvartalis suurenes kaupade eksport kokku kaks protsenti ning import jäi eelmise aasta kolmanda kvartaliga võrreldes samale tasemele. Kaupu eksporditi jooksevhindades 4,3 miljardi ja imporditi 5,1 miljardi euro eest. Kaubavahetuse puudujääk oli 750 miljonit eurot, mis on 96 miljoni võrra vähem kui aasta varem.