"Brexit on meie kõigi jaoks keeruline ja see on põhjus, miks me teeme ettepaneku luua viie miljardi eurone Brexiti reserv," ütles Michel, esitledes oma värskeimat ettepanekut EL-i pikajaliseks eelarveks, mida bloki liidrid järgmisel nädalal arutama hakkavad.
Kaubandusleppeta Brexitil "oleks Euroopas liikmesriikidele tagajärjed ja seetõttu arvan ma, et on vajalik paluda komisjonil koostada 2021. aasta novembriks hinnang", ütles Michel.
Euroopa Liit ja Ühendkuningriik peavad kõnelusi Brexiti-järgsete kaubandussuhete üle, mis peavad lõpuni jõudma enne 31. detsembrit, mil ÜK ühisturult lahkub.
"Me kõik teame, et praegused läbirääkimised pole kerged," märkis Michel. "Ja me teame, et suve lõpuks või septembriks-oktoobriks on meil selgem arusaam sellest, kus me läbirääkimisprotsessiga oleme."
Enim mõjutab Suurbritannia blokist lahkumine tõenäoliselt Iirimaad, ent võimalikele majandusšokkidele on haavatavad ka Belgia ja Põhja-Prantsusmaa.
EL teatas neljapäeval, et plaanib Brexiti üleminekuperioodi järgseks ajaks erakorralisi meetmeid mitmes sektoris, sest häired on vältimatud ka juhul, kui Londoniga leppeni jõutakse.
"See toob kaugeleulatuvad ja kohesed muutused ning tagajärjed kodanike, tarbijate, äride, ametiasutuste, investorite, õpilaste ja teadlaste jaoks," hoiatas komisjon ja ärgitas liikmesriikide valitsusi selleks valmistuma.