28.12.2020 Esmaspäev

Suurbritannia hoiatas konarliku ülemineku eest Brexiti järel

Briti valitsus ärgitas täna ettevõtteid valmistuma häireteks ja probleemideks, mis võivad ilmneda, kui Euroopa Liiduga neli päeva tagasi sõlmitud vabakaubanduslepe ööl vastu reedet jõustub.

Ühendkuningriik lahkus Euroopa Liidust pea aasta tagasi, kuid on bloki majandusreeglitega seotud kuni 31. detsembri südaööni Brüsseli aja järgi (Eesti aja järgi kella üheni 1. jaanuari öösel).
Ühendkuningriik lahkus Euroopa Liidust pea aasta tagasi, kuid on bloki majandusreeglitega seotud kuni 31. detsembri südaööni Brüsseli aja järgi (Eesti aja järgi kella üheni 1. jaanuari öösel). Foto: pixabay

Euroopa Liit ja Ühendkuningriik jõudsid jõululaupäeval 1240-leheküljelise vabakaubandusleppeni, millega ettevõtted nüüd vaid paar päeva enne selle jõustumist tutvuda püüavad.

EL-i suursaadikud andsid leppele ühehäälse heakskiidu.

"Roheline tuli," ütles bloki praeguse eesistuja Saksamaa pressiesindaja Sebastian Fischer.

Heakskiit oli ootuspärane, kuivõrd kõik EL-i liidrid on lepet soojalt tervitanud. Euroopa Parlamendi ametlikku heakskiitu on oodata veebruaris, samas kui Briti parlament peaks leppele õnnistuse andma kolmapäeval.

Ühendkuningriik lahkus Euroopa Liidust pea aasta tagasi, kuid on bloki majandusreeglitega seotud kuni 31. detsembri südaööni Brüsseli aja järgi (Eesti aja järgi kella üheni 1. jaanuari öösel).

Kaubandusleping tagab, et kahepoolsele kaubavahetusele, mis ulatub aastas umbes 734 miljardi euroni, ei rakendu tollid ega kvoodid.

Ent Suurbritannia lahkumine ühisturult ja tolliliidust toob siiski kaasa ebamugavusi ja uusi kulusi isikutele ja ettevõtetele mõlemal pool piiri: alates turistidest, kellel on vaja reisikindlustust, kuni ettevõteteni, mis peavad hakkama täitma tollideklaratsioone.

Ettevõtted peavad tagama, et nad on valmis uuteks tollimenetlusteks, ja üksikisikud peavad tagama, et nende passid on kehtivad, sest välismaale reisimiseks peab nende aegumiseni jääma vähemalt kuus kuud,

ütles Brexiti ettevalmistusi juhtiv minister Michael Gove.

"Ma olen kindel, et tuleb ette konarlikke hetki, kuid me oleme olemas ja anname endast kõik sujuva ülemineku tagamiseks," ütles ta BBC-le.

Briti peaministri Boris Johnsoni valitsus leiab, et mistahes lühiajalised ebamugavused on õigustatud, kuna Ühendkuningriik saab Brexiti järel vabaduse enda majandust ise reguleerida ja teiste riikidega kaubandusleppeid sõlmida.

Sel kuul saadi aga aimdust, mida karmid piirangud kahepoolsele kaubandusele tähendada võivad, kui Prantsusmaa sulges uue koroonaviiruse tüve tõttu oma piiri Suurbritanniaga. Piirangud viisid tohutu veokijärjekorrani ja hoiatusteni, et poodides võib värske kaup otsa saada.

Ehkki piirid taasavati veokite jaoks vaid mõned päevad hiljem, võttis umbes 15 000 veokist koosneva järjekorra kõrvaldamine päevi.

Leppest hoolimata valitseb suures osas kahepoolsest majandussuhtest endiselt ebakindlus. Leping puudutas peamiselt kaubavahetust, kuid mitte Briti finantsteenuste sektorit, kus ei teata, kui kerge äriajamine blokiga 1. jaanuarist olema saab. Samuti ei katnud lepe Gibraltarit, kus tuhanded inimesed ületavad igapäevaselt piiri Hispaaniaga.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255