02.04.2013 Teisipäev

Esimene kvartal oli kosutav

Tõnis OjaTõnis Oja,
börsianalüütik
NASDAQ OMX Tallinn profiblogi

Kui ma veebruari esimeses blogipostituses kirjutasin, et aasta algas päris hästi, siis nüüd võib tõdeda, et tõusutrend jätkus terve kvartali vältel. Arenevate riikide börsiindeksid on liikunud kas päris ajaloo tipptasemele või teinud märkimisväärseid tõuse.

USA aktsiaturgude laiemat spektrit peegeldav S&P 500 indeks lõpetas kvartali ajaloo kõrgeimal tasemel, 1569,19 punkti peal. Indeks liikus rekordtaseme läheduses mitu nädalat, enne kui suutis lõpuks 2007. aasta 9. oktoobril püstitatud rekordi purustada. Esimese kvartaliga ehk aasta algusest praeguseni on indeks tõusnud 10%.

Maailma enimjälgitav aktsiaindeks, Dow Jonesi tööstuskeskmine, mis jõudis uuele rekordtasemele juba märtsi alguses, kerkis esimeses kvartalis 11,3% ning peamiselt tehnoloogiasektorit iseloomustav NASDAQi koondindeks 8,2%.

Vaatamata võlakriisi kandumisele Küprosele jätkasid tõusu ka Euroopa börsid, ja seda juba kümnendat kuud järjest. Euroopa börsiindeksi Stoxx Europe 600 kolmanda järjestikuse kvartali tõusuks kujunes viis protsenti.

Kolmas arenenud riigi aktsiaturg, Tokio börs on teinud juba kaks võimsat kvartalit järjest. Saareriigi börsi Nikkei indeks kerkis esimeses kvartalis 19%, mis järgnes eelnevale, 17%-le tõusule eelmise aasta viimases kvartalis. Tegemist on Tokio börsi parima kahe järjestikkuse kvartaliga alates 1972. aastast.

Jaapani aktsiaturud hakkasid tõusma alates eelmise aasta 14. novembrist, mil saareriigis kuulutati välja valimised, mis viisid võimule Shinzō Abe, kelle valimisplatvormiks oli valituse stimuleerimise suurendamine ning keskpanga lõtv rahapoliitika. Jaanuaris avalikustas Jaapani valitsus 10,3 triljoni jeeni (85 miljardi euro) suuruse majanduse elavdamise projekti ning veenis Jaapani keskpanka tõstma inflatsioonisihti kahekordseks ehk kahe protsendini, mis on nõrgestanud jeeni 17%.

«Meil oleks olnud nagu suur kuhi kuiva heina ning Abe tuli ja süütas sellest lõkke,» iseloomustas uue peaministri tegevust varahaldusfirma Bayview Asset Management fondijuht Ichiro Takamatsu.

NASDAQ OMX Tallinna börsil oli selle aasta esimene kvartal sõna otseses mõttes keskmine. Börsiindeks OMXT kosus kolme kuuga 14,17%, mis on praktiliselt võrdne kogu meie börsiajaloo esimeste kvartalite keskmise tõusuga, mis on 14,61%. Selline tõusuprotsent tähendab ka, et esimene kvartal on mäekõrguselt parim kvartal meie börsi ajaloos.

Kolmandates kvartalites on börsiindeks kerkinud keskmiselt 4,92%, neljandates kvartalites 2,19% ning teisi kvartaleid iseloomustab börsiindeksi OMXT ja selle eelkäija Talse keskmine kolmeprotsendiline langus.

Kui me räägime eraldi märtsikuust, siis see oli meie börsi jaoks üsna hea. OMXT indeks kosus kuuga 9,7%, mis on suurim kuine tõus alates 2010. aasta märtsist ehk teisisõnu oli tegemist kolme aasta parima börsikuuga. Kui vaadata konkreetseid ettevõtteid, siis põhinimekirja aktsiate hulgas oli üheksa tõusjat, kolm langejat ning eelmise kahe aasta staaraktsia, naistepesu tootja Silvano FG aktsia hind jäi aastalõpu tasemele.

Suurim tõusja selle aasta esimeses kvartalis oli 29,8%-ga Baltika aktsia, mis jõudis esimest korda pärast nelja kahjumlikku aastat kasumisse. Enam kui kahekümne protsendilise tõusu tegid ka Merko Ehituse ja Tallinki aktsiad.

Arco Vara aktsia suutis kvartaliga kaotada veerandi oma väärtusest ning samuti langesid Harju Elektri (-1,5 protsenti) ja Skano (endine Viisnurk) aktsiad.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255