05.07.2016 Teisipäev

Ettevõtjad ei toeta Venemaa majandussanktsioonide kaotamist

Eesti ettevõtjad ei toeta erinevalt Sillamäe Sadama juhist Tiit Vähist Venemaaga ärisuhete parandamise nimel majandussanktsioonide tühistamist ja NATO vägede väljaviimist Eestist, kirjutab Postimees.

Kaubandus-tööstuskoja tegevdirektori Mait Paltsi kinnitusel pole Eesti ettevõtjad sanktsioonidest hoolimata kaotanud häid suhteid Venemaa partneritega
Kaubandus-tööstuskoja tegevdirektori Mait Paltsi kinnitusel pole Eesti ettevõtjad sanktsioonidest hoolimata kaotanud häid suhteid Venemaa partneritega Foto: PM

"Mina ei ole seda meelt, et Venemaalt tuleks majandusedu nimel kohe sanktsioonid maha võtta," ütles ehitusmaterjalide tootjate liidu juht ja Kunda Nordic Tsemendi juhatuse esimees Meelis Einstein lehele. "Tiit Vähi rajas Sillamäe sadama äriplaaniga, mis toetub Euroopa ja Venemaa piiri lähedusele. Praeguses olukorras see plaan loomulikult ei tööta."

"Euroopa Liit ei saa leppida, et Venemaa lihtsalt marssis Ukrainasse sisse," rääkis Einstein. "On tõsiasi, et just Venemaa paiskas varem kehtinud julgeolekureeglid segamini ja tõi sellega kaasa praeguse piirangute režiimi. Praegu käitub Kreml nii, nagu tal oleks õigus kõiki reegleid rikkuda."

Eesti Rahvusvaheliste Autovedajate Assotsiatsiooni juht Einar Vallbaum tõi välja, et sanktsioone Venemaa vastu ei saa kaotada enne, kui Venemaa on oma suhted Ukrainaga korda ajanud. "Mina pean Eesti riigikaitsesse paigutatud kahte protsenti sisemajanduse kogutoodangust väga heaks investeeringuks ning olen veendunud, et Eestis viibivad NATO väed lisavad meile julgeolekut ja tulevad siinsele ettevõtluskliimale kasuks," lisas ta.

Kaubandus-tööstuskoja tegevdirektori Mait Paltsi kinnitusel pole Eesti ettevõtjad sanktsioonidest hoolimata kaotanud häid suhteid Venemaa partneritega, sest argimeeleolus toimib kaubavahetus naaberriikide vahel kõige tõhusamalt.

"Mis puudutab NATO-t, siis mina Tiit Vähi arvamust ei jaga, sest NATO kontseptsioonis pole naabreid ohustada. Selles saab aga Vähiga nõustuda, et naaberriikide suhted võiksid olla head," rääkis Palts. "Kuid see, kuidas praeguseid suhteid paremaks saada, sõltub peamiselt Venemaa käitumisest: sanktsioonide kaotamise tingimused on rahvusvaheliselt kokku lepitud ja küsimus seisneb selles, kas Venemaa neid tingimusi täidab."

Väide, et sanktsioonide kaotamine toob kaasa õitsengu, näib Paltsi sõnul hüpoteetilisena ning pole tõenäoline, et majandus hakkaks sanktsioonide tühistamise järel silmanähtavalt kosuma. "Arvestades Venemaa varasemat käitumist, pole ta partnerina kuigi riskivaba," lisas Palts.

Põllumajandus-kaubanduskoja nõukogu liige Jaanus Murakas ütles, et Venemaaga suheldes pole võimalik aluseks võtta vaid majanduslikku kasu, sest tervel Euroopal on selle riigiga asjade ajamisel halbu kogemusi. "Tundub, et Eesti ja Venemaa asjaajamises on midagi lausa kapitaalselt valesti. Samal ajal kui terve maailm kauples Venemaaga vabalt, kehtisid meie toodetele topelttollid."

Sillamäe Sadama suurosanik Tiit Vähi ütles esmaspäeval Postimehes ilmunud intervjuus, et Eesti peaks toetama Krimmi annekteerimise järel Venemaa vastu kehtestatud majandussanktsioonide tühistamist.

NATO baaside loomine ja suurte õppuste korraldamine kahjustab Vähi sõnul Eesti majandust, sest võidukas sõda Venemaa vastu pole võimalik. Tema kinnitusel ajasid taasiseseisvumise järgsed valitsused edukat poliitikat, aga praegused riigijuhid käituvad ENSV parteibossi Karl Vaino sarnaselt, kuuletudes mõtlemise asemel käskudele.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255