21.04.2022 Neljapäev

Ettevõtlikud ukrainlased saavad tasuta e-residentsuse

E-residentsuse programm koos e-residente teenindavate ettevõtetega hüvitab Ukraina kodanikele riigilõivud, kui nad taotlevad e-residentsust ja asutavad ühtlasi Eestis osaühingu selle aasta jooksul.

Ukraina on e-residentide arvukuselt neljas riik Saksamaa järel.
Ukraina on e-residentide arvukuselt neljas riik Saksamaa järel. Foto: pixabay

“Sõjategevuse tõttu on ukrainlased silmitsi majanduskriisiga. Tänaseks on Ukrainast naaberriikidesse lahkunud ligi viis miljonit sõjapõgenikku, sealhulgas ettevõtjad ja vabakutselised professionaalid. Kuna Eesti on ainus riik maailmas, mis e-residentsuse kaudu pakub mitteresidentidele virtuaalset ettevõtte loomise ja juhtimise võimalust, siis leidsime, et meie kohus on püüda ukrainlasi aidata,” ütles e-residentsuse tegevjuht Lauri Haav. 

Plaan sündis koos e-residentsuse ametlike teenusepakkujatega. Otsustasime ühiselt hüvitada Ukraina kodanikele riigilõivud, et nad saaks jätkata sõja tõttu pooleli jäänud äritegevust või luua uue ettevõtte hoolimata sellest, kus nad täna asuvad. Kutsume initsiatiiviga liituma teisigi ettevõtte registreerimise teenust osutavaid firmasid meie ökosüsteemis.

Kampaaniaga on liitunud juba üheksa ettevõtet e-residentsuse virtuaalselt turuplatsilt: Magrat, e-Residency Hub, Xolo, 1Office, Companio, SuccessHub, Thompson&Stein, Enty ja eFinance. 

Kui Ukraina kodanik on taotlenud e-residentsust alates tänavu 24. veebruarist ja pöördub käesoleva aasta jooksul Eesti ettevõtte asutamiseks ühe ülalnimetatud teenusepakkuja poole, siis kannab teenusepakkuja ettevõtte loomise riigilõivu kulud suuruses 265 eurot. E-residentsuse programm omakorda hüvitab ukrainlasele Eesti digitaalse identiteedi taotluse riigilõivu, mis on kuni 130 eurot olenevalt väljastuspunktist. 

Sõja puhkemine on ukrainlaste huvi Eesti e-residentsuse vastu märkimisväärselt kasvatanud - märtsis lisandus Ukraina kodanikelt rekordiliselt 82 uut e-residendiks saamise taotlust. Eestil on praeguse seisuga 5271 Ukraina kodanikust e-residenti, peaaegu iga kolmas ukrainlasest e-resident on loonud ka Eesti ettevõtte. Ukraina on e-residentide arvukuselt neljas riik Saksamaa järel. 

Paljusid Ukraina kodanikke, kes e-residentsuse kaudu juba enne sõda Eesti ettevõtte asutasid, aitas see  olemasolevat äritegevust sõjast hoolimata jätkata ning leida uusi võimalusi kodumaa abistamiseks.

Lvivi ettevõtjal ja sõja eest Eestisse põgenenud Christina Didukhil oli Ukrainas lillepood. Tänu varem e-residentsuse abil loodud ettevõttele tegi ta kõigile eurooplastele üleskutse toetada Ukraina arste, päästjaid, vabatahtlikke ja kodudest põgenema sunnitud inimesi. “Välismaksed olid võimalikud tänu e-residentsusele ja Wise kontole. Meid päästis see, et olime juba Euroopa Liidu ettevõte,” ütles Didukh.

Ukraina kodanikust Eesti e-resident, PRNews.io kaasasutaja ja start-up viisaga Eestisse asunud Alexander Storozhuk on pärast sõja algust kasutanud oma Eesti iduettevõtet sõltumatu meedia toetamiseks oma kodumaal.

“Ukraina kohaliku meedia toetamine on algatus, mille üle oleme eriti uhked, kuna see sai teoks tänu meie e-residendi staatusele ja ettevõttele Eestis, ” ütles Storozhuk.

Alates 15. märtsist, mil PRNews algatuse käivitas, on Ukraina kohalikus meedias ostetud reklaame 34 riigist ja kokku enam kui 24 500 euro eest.

E-residentsuse programm loodi 2014. aasta lõpus eesmärgiga pakkuda välisriigi kodanikele turvalist ligipääsu Eesti riigi e-teenustele. Alates e-residentsuse programmi käivitamisest on tänaseks enam kui 90 000 e-residenti Eestisse loonud üle 20 000 uue ettevõtte. Lisaks kaudsele tulule, mis tuleneb muuhulgas e-residente teenindavate Eesti ettevõtete kasvust ja investeeringutest, on programmi tulu Eesti riigieelarvesse ligi 90 miljoni eurot, millest 75 miljonit eurot on maksutulu.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255