14.11.2019 Neljapäev

Finantsekspert: keskmine inimene peaks teises sambas jätkama

Ettevõtluskõrgkooli Mainor ja Tallinna Tehnikaülikooli (TalTech) majandusanalüüsi ja rahanduse instituudi vanemlektori Kristjan Liivamägi hinnangul on keskmiste teadmiste ja sissetulekuga pensionikogujal kõige mõistlikum teise sambasse raha edasi koguda.
Finantsekspert: keskmine inimene peaks teises sambas jätkama
Finantsekspert: keskmine inimene peaks teises sambas jätkama Foto: pixabay

Liivamägi hinnangul tuleb igal pensionikogujal nüüd enda jaoks läbi mõelda erinevad võimalused pensioniks kogumisel. "Uue pensioni eelnõu läbitöötamine on tavalisele inimesele ajamahukas ning tehniline protsess, aga kui pensionikoguja soovib enda jaoks pensioni kogumisel parima valiku teha, tuleb see teema selgeks teha," ütles ta pressiteate vahendusel.

"Praegune süsteem, mille kohaselt ma ise investeerin kaks protsenti brutopalgast ja riik paneb neli juurde, on väga hea võimalus pensioniks koguda ning inimestel on iseseisvalt sellist raha igakuiselt keeruline säästa ja investeerida. Nendel tingimustel tasub pensionisambaga liituda ka inimestel, kes ei ole sellega varem liitunud," rääkis Liivamägi.

Neile, kel on head teadmised finantsturgude toimimise kohta ja kes on varem investeerimisega tegelenud, pakub uus süsteem Liivamägi sõnul hea võimaluse ise pensionivara hallata.

"Mina olen erinevad võimalused läbi analüüsinud ning jätkan riikliku teise samba süsteemiga kogumist, kuid plaanin raha tõsta investeerimiskontole. Pensionivarade investeerimiskontole suunamisega ei tule mul tasuda tulumaksu ning mulle jäävad edasi kehtima teise samba hüved – ehk riik maksab minu panusele neli protsenti juurde," ütles Liivamägi.

Tema sõnul aitab pensionivarade enda kontrolli alla võtmine maandada poliitilist riski. "Eesti pensionisüsteemi suhteliselt lühikese ajaloo jooksul on riik ühepoolselt kaks korda pensionisüsteemi mängureegleid muutnud ning teinud seda ilma minu kui pensionivara omaniku ja pensionikogujaga läbi arutamata," märkis ta.

Liivamägi sõnul on lühikeses plaanis pensionireformi võitja riik, mis teenib lühiajaliselt kõrgemat maksutulu. "Pikaajaliselt aga riik tervikuna kaotab, sest osa inimesi kulutab raha lihtsalt ära ja väiksema kindlustatuse arvelt kasvavad pensioniajal sotsiaalsed probleemid. Inimesed vaatavad tulevikus valitsuse poole, kes peab leidma tekkinud aukude lappimiseks uusi vahendeid," ütles ta.

Tema hinnangul ei tasuks teise pensionisamba raha tarbimiseks välja võtta, kuna selle raha pealt tuleb maksta tulumaksu ning hilisemas pensionieas võivad tekkida toimetulekuga raskused.

Valitsus kiitis neljapäeval heaks kogumispensioni teise samba muudatused, millest tulenevalt muutub raha teise pensionisambasse kogumine vabatahtlikuks.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255