18.07.2018 Kolmapäev

Finantsinspektsioon: saime Danskelt usutavaid vastuseid

Kui veebruaris kahlustas finantsinspektsioon (FI) Danske panga Eesti filiaali inspektsiooni eksitamises, siis FI juhi sõnul saadi pangalt usutavaid vastuseid; siiski on amet valmis panga vastu menetlust taaselustama, kirjutab Eesti Päevaleht.

"Ajend oli see, et Danske avaldas uusi asjaolusid, mille puhul meile tundus, et neid pole kas sellisel kujul, või üldse, varem avaldatud. Otsustasime asja täpsustada ja saime vastused, mis tundusid usutavad ja mida ka taanlastega jagasime. Danske on aga öelnud, et nad tulevad sügisel välja omaenda uurimisraportiga. Olen seda varem öelnud ja kordan veel üle – kui raportist ilmneb uusi üksikasju, oleme valmis menetluse taaselustama," ütles finantsinspektsiooni juht Kilvar Kessler lehele.

Nimelt kahtlustas finantsinspektsioon veebruaris Danske panga Eesti filiaali inspektsiooni eksitamises ning kaalus menetluse alustamist Danske panga Eesti filiaali tegevuse osas seoses rahapesuga.

Finantsinspektsioon teatas, et viis Danske panga Eesti filiaalis 2014. aastal läbi kontrolle, mille käigus tuvastas inspektsioon suure ulatusega, pikaajalised ja süsteemsed rahapesu tõkestamise normide rikkumised. Muu hulgas leidis finantsinspektsioon, et Danske ei ole piisavalt analüüsinud oma klienti Lantana Trade LLP.

Danske panga Eesti filiaal ei esitanud ülalkirjeldatud menetluses tõendeid selle kohta, et esines vastav pangasisene analüüs, kus tuvastati või esitati kahtlus Lantana Trade LLP tegeliku kasusaaja või vastava äri kohta. Teiste seas antud äriühingu suhtes esinenud tegevusetus moodustas finantsinspektsiooni poolt pangale tehtud etteheite sisu, märkis finantsinspektsioon toona.

Finantsjärelevalveasutuse võimalik eksitamine järelevalvemenetluses on tõsine rikkumine, kui Danske pank ise omas selle kliendi kohta täiendavat kõnealust teavet, mida kohapealse kontrolli käigus ei esitatud. Selle kontrollimiseks kaalub finantsinspektsioon vastava menetluse rakendamist.

Samuti märkib Kessler Dankse rahapesuasjas, et kuigi Danske pole Eestis juriidililne isik vaid kõigest Taani emapanka filiaal ja kogu järelevalvet peaks teostama Taani järelevalveametid, siis rahapesu osas on erandina järelevalve eest vastutav Eesti finantsinspektsioon.

"Pank pole Eestis juriidiline isik, tal on ainult kontor Tallinnas. Sellistel juhtudel teeb üldiselt kogu järelevalvet päritoluriik, kuid rahapesu puhul on tehtud erand – järelevalvet peaksid tegema eelkõige asukohariigi pädevad asutused," märkis Kessler. Seda FI Kessleri sõnul ka tegi ja saadud info edastati taanlastele.

Danske Eesti filiaali kaudu võidi pesta 7 miljardit eurot, ehk kaks korda enam kui esialgu kahtlustati.

Möödunud aasta septembris teatas Danske Bank, et on laiendanud oma Eesti filiaali klientide ja ülekannete uurimist aastatele 2007 kuni 2015. Uurimist määrati juhtima Taani luureagentuuri endine juht Jens Madsen.

Oktoobris võttis Pariisi esimese astme kohus uurimise alla võimaliku rahapesu juhtumi Danske Banki Eesti filiaalis vahemikus 2008 kuni 2011. Taani ärilehe Berlingske andmeil on Prantsuse uurimine seotud Vene advokaadi Sergei Magnitski juhtumiga.

Danske Bank teatas aprilli lõpus, et lõpetab lähitulevikus Balti riikides era- ja äriklientide teenindamisest, edaspidi keskendub Baltikumis vaid Põhjamaade klientide tütarettevõtete ja rahvusvaheliste korporatsioonide teenindamisele.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255