27.02.2018 Teisipäev

Finantsinspektsioon võib alustada menetlust Danske Banki suhtes

Finantsinspektsioon kahtlustab Danske panga Eesti filiaali inspektsiooni eksitamises ning kaalub menetluse alustamist Danske panga Eesti filiaali tegevuse osas seoses rahapesuga.

Finantsinspektsioon teatas, et viis Danske panga Eesti filiaalis 2014. aastal läbi kontrolle, mille käigus tuvastas inspektsioon suure ulatusega, pikaajalised ja süsteemsed rahapesu tõkestamise normide rikkumised. Muu hulgas leidis finantsinspektsioon, et Danske ei ole piisavalt analüüsinud oma klienti Lantana Trade LLP.

Danske panga Eesti filiaal ei esitanud ülalkirjeldatud menetluses tõendeid selle kohta, et esines vastav pangasisene analüüs, kus tuvastati või esitati kahtlus Lantana Trade LLP tegeliku kasusaaja või vastava äri kohta. Teiste seas antud äriühingu suhtes esinenud tegevusetus moodustas finantsinspektsiooni poolt pangale tehtud etteheite sisu, märgib finantsinspektsioon.

Finantsjärelevalveasutuse võimalik eksitamine järelevalvemenetluses on tõsine rikkumine, kui Danske pank ise omas selle kliendi kohta täiendavat kõnealust teavet, mida kohapealse kontrolli käigus ei esitatud. Selle kontrollimiseks kaalub finantsinspektsioon vastava menetluse rakendamist.

Finantsinspektsiooni pressiesindaja Piret Laksoni sõnul ei ole menetlus avalik ning finantsinspektsioon ei kommenteeri täpsemalt, kas ja millal menetlust alustatakse.

Berlingske ja The Guardiani andmeil avastasid Danske Banki töötajad juba 2013. aasta suvel, et üks Ühendkuningriigi ettevõte, Lantana Trade LLP, oli esitanud valeandmeid ja väitnud, et sellel puudub märkimisväärne finantskäive. Selgus aga, et ettevõttel olid tohutud hoiused ja see tegi igapäevaselt miljonitesse eurodesse ulatuvaid tehinguid. Lantana Danske Banki konto avati 2012. aasta lõpul ning oli avatud 11 kuud.

Ehkki Danske oli juba 2013. aastal teadlik võimalikest nõuete rikkumisest ja rahapesust, alustati põhjalikku uurimist seoses Eesti filiaali tegevusega alles 2017. aastal.

Lantana lõplike kasusaajate identiteet oli varjatud offshore-firmade taha Marshalli Saartel ja Seišellidel. Lekitaja avaldas aga Taani lehele Berlingske, et ehkki pank ei suutnud esialgu tuvastada, kes olid Lantana kasusaajad, avastati hiljem, et nende seas olid Venemaa presidendi nõbu Igor Putin ja FSB-ga seotud isikud.

Berlingskele lekitatud ja The Guardianiga jagatud raporti kohaselt tekkisid Danske Eesti töötajatel kahtlused pärast Venemaalt saadud vihjet. Nad avastasid, et Lantana oli lähedalt seotud Vene Promsberbankiga, mille üks juhatuse liikmetest oli Venemaa presidendi nõbu Igor Putin. Samuti olid nende seas FSB sidemetega pankur Aleksandr Grigoriev ja Aleksei Kulikov, kes 2016. aastal vahistati ja kellele esitati süüdistus laiaulatuslikus pettuses. Promsberbank lõpetas tegevuse 2016. aastal.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255