Aktsiate “seksikus” taandub tegelikult nende ajaloolisele volatiilsusele, mis tähendab kui palju on mingite aktsiate hinnad kindlal ajaperioodil kõikunud. Ma ei ole meie aktsiate ajaloolist volatiilsust välja arvutanud, aga sisetunne ütleb, et igava aktsia näiteks võib tuua Tallinna Vee aktsia. Aktsia hind on kolme aastaga kerkinud 16 protsenti, sama ajal on ettevõte maksnud aktsionäridele dividende 2,51 eurot, mis on tervelt veerand aktsia praegusest hinnast.
Rahvusvaheliselt üheks seksikamaks aktsiaks on olnud Apple, mis on olnud viimaste aastate üks volatiilsemaid aktsiaid ning on viimase 12 kuuga langenud 20 protsenti.
The Wall Street Journal kirjutas, et madala volatiilsusega aktsiate tootlus ületab turgu ning ka suure volatiilsusega aktsiate tootlusi.
Investeerimisfirma Guggenheim Partners fondijuht Nardin Baker ütles majanduslehele, et portfelli, mis koosnes 10 protsendist USA kõige madalama volatiilsusega aktsiatest, tootlus aastatel 1990 kuni 2012 oli 19 protsendipunkti kõrgem kui 10 protsendi kõige kõrgema volatiilsusega aktsiatest koosnenud portfellil. Bakeri sõnul kehtib sama seaduspärasus ka 20 arenenud riigi ning 12 areneva riigi aktsiaturgude kohta.
Miks on nii, et igavate, madala volatiilsusega aktsiate tootlused on paremad kui kõrge volatiilsusega aktsiatel? California ülikooli finantsprofessor Terrance Odean usub, et suuresti on see seotud inimloomusega – inimesi tõmbab see, mis erutab, mistõttu kipuvad nn seksikad aktsiad olema ülehinnatud.
„Erainvestorid ei otsi aktsiaid ostmiseks süstemaatiliselt. Nad ostavad aktsiaid, mis on pälvinud nende tähelepanu,“ ütles Odean. „Sellisteks kipuvad olema suure hinnakõikumisega volatiilsed aktsiad, millest kirjutatakse kaasakiskuvaid lugusid,“ lisas ta. Odeani sõnul kergitavad investorite ostud aktsiate hindu, käivet ning volatiilsust ning see toob endaga kaasa selle, et ettevõttele pööratakse veel rohkem tähelepanu, mis toob endaga kaasa veel suurema ülehinnatuse lühiajalises ning turule allajääva tootluse pikas perspektiivis.
Teiseks põhjuseks on asjaolu, kuidas Wall Street (aktsiabörs) töötab – volatiilsed aktsiad genereerivad maaklerfirmadele suuremat tulu.
New Yorgis asuva analüüsifirma RavenPack kvantitatiivse analüüsi juht Peter Hafez ütles, et madala volatiilsusega aktsiad reageerivad uudistele paremini – halbadele uudistele reageerivad nad väiksema langusega, aga heade uudiste järel kerkivad rohkem kui suure volatiilsusega aktsiad.
Siit tuleneb ka selge investeerimissoovitus: osta investeerimisportfelli igavaid madala volatiilsusega aktsiaid ning loobu kõrge volatiilsusega nn seksikatest aktsiatest. On olemas ka mõned börsil kaubeldavad fondid, mis investeerivad madala volatiilsusega ettevõtete aktsiatesse. Näiteks PowerShares S&P 500 Low Volatility Portfolio (sümbol SPLV) või iShares MSCI USA Minimum Volatility Index Fund (sümbol USMV), mis on mõlemad aasta algusega võrreldes kerkinud 13 protsenti.
Tõnis Oja,
börsianalüütik,
NASDAQ OMX Tallinn profiblogi