Täna üritan vaadata, kas on võimalik ja kui edukas oleks Tallinna börsi dividendimaksjatesse investeerimise strateegia.
Nagu olen ka varem öelnud, pole see eriti lihtne, sest meie börsiettevõtetel ei ole reeglina dividendistrateegiat. Erandiks on kaks börsiettevõtet – Harju Elekter ja Premia Foods.
Harju Elektri dividendipoliitika järgi makstakse dividendideks kolmandik majandusaasta puhaskasumist ning lisaks makstakse edasi ka muudelt finantsinvesteeringutelt saadud dividendid. Harju Elektri finantsinvesteeringuteks on Soome kontserni PKC aktsiad. Harju Elekter on PKC suuruselt teine aktsionär, omades 6,43% PKC aktsiatest. Premia Foodsi dividendipoliitika järgi makstakse välja kuni 30 protsenti eelmise aasta puhaskasumist.
Seega ei jää dividendiaktsiatesse investeerida soovijatel üle muud kui investeerida eelmistel aastatel dividende maksnud ettevõtete aktsiatesse ning loota, et need maksavad dividende ka uuel aastal. 2011. aasta majandustulemuste eest maksid dividende lisaks Harju Elektrile ja Premia Foodsile veel Silvano Fashion Group, Tallinna Kaubamaja ja Tallinna Vesi. Olympic Entertainment Group ei maksnud dividende, aga tegi aktsionäridele tagasimakse aktsiate nimiväärtuse vähendamise teel.
Järgnevate arvestuste puhul on arvesse võetud ainult aktsiate hinnaliikumistest tingitud tootlused. Dividenditulu pole arvesse võetud.
Kui koostada 1000 euro suurune portfell, mis koosneb võrdselt eespool nimetatud aktsiatest, siis selle portfelli tootlus aasta algusest oleks 6,14% võrrelduna börsiindeks OMXT 5,44-protsendilise tõusuga. Muidugi on kaks nädalat järelduse tegemiseks väga lühikene aeg. Aasta varem, 2010. aastal maksid lisaks eelnimetatutele dividende veel Merko Ehitus ning Skano (endine Viisnurk), kes maksis aktsionäridele välja aktsia nimiväärtuse vähendamise.
Nende kaheksast aktsiast koosnev portfell kasvas 2012. aastal 23,6%, samal ajal kui börsiindeks OMXT kerkis 38,22%.
Kui vaadata pikemat ajalugu, siis võib öelda, et viimase 12 aasta jooksul on Tallinna börsi dividendiaktsiad andnud kehvemat tootlust kui börs tervikuna. Aastatel 2001-2012 kerkis börsiindeks OMXT keskmiselt 23,1%, ainult dividendiaktsiatest moodustatud portfellid paisusid aga keskmiselt 15,9%. On näha tendentsi, et aastatel, mil turg tõuseb, on kogu turg kerkinud dividendiaktsiatest rohkem, langusaastatel on aga turg langenud dividendiaktsiatest rohkem.
Senine ajalugu on näidanud, et meie börsil ei ole dividendiaktsiad paremad kui aktsiad tervikuna, ehkki langusaastatel on nad ehk veidi turvalisemad. See on ka üsna loomulik. On ju meie ettevõtted kiiresti kasvavad või kehvadel aegadel kiiresti kohanenud, mistõttu on ka börs väga volatiilne.
Kui palju on investorid teeninud oma investeeringutelt dividende, sellest kirjutan edaspidi.
Tõnis Oja,
börsianalüütik,
NASDAQ OMX Tallinn profiblogi