"See koalitsioonipunkt on selline vahva vigur, mis kahandab maksukoormust madalapalgalistel, kuid igakuise arvutamise asemel hakatakse seda tagasi maksma kord aastas. Ei ole veel selge, kas tegemist on toetuse või maksutagastusega, sest teatud juhtudel võib see summa olla suurem, kui isiku poolt makstud tulumaks," ütles Sotsiaaldemokraatliku Erakonna liige ja võimalik tööministrikandidaat Rannar Vassiljev BNS-ile.
Tagasimakse kujunemisel arvestatakse alampalga ja vaesuspiiri muutumisega. Makse suurus arvutatakse lahutades absoluutse vaesuse piirist 35 protsenti inimese brutokuupalgast ning korrutatakse töötatud kuude arvuga. Valem vaadatakse vajadusel üle iga aastase riigieelarve koostamise käigus. See tähendab Vassiljevi sõnul seda, et kui peaks tõstetama vaesuspiiri, siis suureneb ka tagasimakse ja omakorda kui peaks tõusma alampalk ja koos sellega madalapalgaliste sissetulekud, siis väheneb tagasimakse. "Muudatus puudutab praeguste tasemete juures kuni 600-eurose sissetulekuga isikuid," lisas Vassiljev.
"Koalitsioonilepe tähendab, et näiteks inimene, kes on aasta aega töötanud alampalgaga, saab aasta lõpus tagasimaksega ligi viiendiku teenitud (aasta)palgale lisaks," ütles IRL-i ametist lahkuv esimees Urmas Reinsalu erakonna pressiteates.
Muudatus peaks rakenduma juba tulevast aastast, mis tähendab, et seadus tuleb vastu võtta käesoleval aastal. Kuna tegemist on puhtalt riigieelarvelise meetmega, siis sellele ei rakendu kuuekuuline ooteperiood.
Koalitsioonikõnelustel on arvutatud antud meetmest tulenevaks eelarvekuluks 16,3 miljonit eurot.