Juunis kiirenes tootjahindade kasv
Toiduainetööstuses on tootjahindade kasv viimastel kuudel stabiliseerunud, jäädes aastases võrdluses alla 10%. Suurema kasvuga paistis juunis silma kalatööstus, kus hinnad tõusid kuuga 2,8%. Samas on piimatööstuses juba 4 kuud järjest hinnad kuises võrdluses langenud ning aastataguse ajaga võrreldes olid 9,3% kõrgemad. Lisaks oli eelnevatest kuudest kiirem hinnakasv jookide tootmises (10,5%), kus oma osa annab suvekuude tavapärasest tugevam nõudlus.
Suurema hinnatõusuga paistsid silma mitmed peamiselt välistoorainest sõltuvad sektorid. Keemiatööstuses kiirenes hinnakasv aastases võrdluses 5,9%-lt mais 12,9% peale juunis. Keskmisest kiirem oli hinnatõus veel metalltoodete tootmises (11,7%). Ülejäänud sektorites püsisid hinnad stabiilsemana.
Viimastel kuudel on ettevõtjate ootused hinnatõusu suhtes püsinud suhteliselt ühtlasel tasemel. Eesti Konjunktuuriinstituudi küsitletud ettevõtjatest prognoosis 27% hindade kasvu järgneva kolme kuu jooksul, 70% eeldas hindade püsimist muutumatuna. Hinnatõusu peetakse tõenäolisemaks paberi- ja ehitusmaterjalide tööstuses, samuti olid ootused keskmisest kõrgemad metalltoodete tootmises.
Juunis ekspordihindade aastane kasvutempo taas mõnevõrra kiirenes, ulatudes 11,1%ni. Eelmisest kuust olid ekspordihinnad keskmiselt 0,3% võrra kõrgemad. Samas jätkus impordihindade aastase kasvutempo aeglustumine (10,8%ni). Üle pika aja langesid impordihinnad kuises võrdluses (-1,4%), mille taga oli eelkõige naftasaaduste ja põllumajandussaaduste hindade märgatav kahanemine.
Ekspordihindade tõusu juunis aastases võrdluses mõjutas enam keemiatööstuse ja rõivatööstuse toodete hindade kasvu kiirenemine (vastavalt 15% ja 13%ni), mis tulenes kõrgematest toormehindadest. Aastaga langesid ekspordihinnad põllumajandussaaduste osas (6%) ning elektroonikatööstuses ja mööblitootmises (3–4%).
Kuigi impordihindades oli juunis näha mõningast langust, siis eelmise aasta sama perioodiga võrreldes olid näiteks keemiatoodete ja tekstiiltoodete sisseveohinnad ligi kolmandiku kõrgemad, naftasaaduste impordihinnad aga tõusid 29%.
Järgneval kuul võib oodata ekspordi- ja impordihindade püsimist juunikuu tasemel. Samas nafta maailmaturuhind on juulis taas näidanud mõningast tõusu, mis mõjutab ka paljude teiste toormete hindasid.