12.04.2022 Teisipäev

Kaitsepolitsei: vaenulik huvi ärisaladuse vastu kasvab

Rahvusvaheline sanktsioonipoliitika avaldab reaalset mõju Eesti ettevõtluskeskkonnale ja Eesti ettevõtjatele vahetult, hoiatab kaitsepolitseiamet oma värskes aastaraamatus.

Eestis on tööstusettevõtteid ja teadusasutusi, kus tehakse maailmatasemel arendustööd uute tehnoloogiate või strateegiliselt olulise toormega.
Eestis on tööstusettevõtteid ja teadusasutusi, kus tehakse maailmatasemel arendustööd uute tehnoloogiate või strateegiliselt olulise toormega. Foto: pixabay

Majanduse arengut pingestab lisaks koroonaviiruse pandeemiale Venemaa Föderatsiooni agressioon Ukrainas, mis on seadnud surve alla või katkestanud nii tarneahelad kui ka tavapärased sihtturud ning muutnud inimeste tarbimisharjumusi. Need põhjused on toonud Euroopa Liidus esile vajaduse mõista, kes on majanduse stabiilsuse ja arengu jaoks olulistes valdkondades tegutsevate ettevõtete taga ja mis eesmärgil otsib investeerimisvõimalusi väliskapital,

selgitas kapo.

Kapo kinnitusel jälgitakse põhjendatult märksa tähelepanelikumalt välisinvesteeringuid ja seda eriti strateegilist tähtsust omavates sektorites ning näiteks eelmise aasta jooksul on kaitsepolitsei ka Eestis täheldanud võõrriikide kasvavat huvi tehnoloogilise oskusteabe vastu eelkõige strateegilistes ja kasvava nõudlusega kaupade tootmise sektoris.

"Huvipakkuvale infole juurdepääsuks kasutatakse nii tehnilisi vahendeid kui ka töötajaid. Kaitsepolitsei jaoks on tähtis, et Eestis tegutsevad ettevõtted ja nende oskusteave oleks kaitstud nii võimaliku infovarguse kui ka füüsilise ja poliitilise mõjutustegevuse eest," kinnitas kapo.

Eestis on tööstusettevõtteid ja teadusasutusi, kus tehakse maailmatasemel arendustööd uute tehnoloogiate või strateegiliselt olulise toormega. 

Kaitsepolitsei hoiatab, et ootamatult ukse taha ilmunud Euroopa või kolmandate riikide ajakirjanike puhul, kes millegipärast just selle ettevõtte või asutuse töö vastu huvi tunnevad, tasub enne uurida nende tausta ja senist, muuhulgas ka nende ajakirjanduslikku tegevust.

Kapo kinnitusel kehtib sama ka olukorras, kus ettevõtte töötajad hakkavad saama telefonikõnesid uuringufirmadelt või mõttekodadelt, kes pakuvad raha näiteks ettevõtte tegevust käsitleva lühikese intervjuu eest, mistõttu tuleb kahtlastest kontaktidest teatada.

"2021. aastal on mõlema näite kohta olemas konkreetsed juhtumid. Nende taga võib näha vaenulike riikide eriteenistuste huvi. Arvestades Venemaa Föderatsiooni suhtes rakendatud sanktsioonide ulatust, suureneb tegevus oskusteabe hankimiseks tunduvalt," nentis kaitsepolitsei. 

Kaitsepolitsei kutsub ettevõtteid üles sellistest juhtumitest teatama ning soovitab tungivalt oma töötajaile selgitada, mis on selle ettevõte jaoks ärisaladus ja kuidas seda kaitsta.

"Oluline on hoida ära Venemaa Föderatsiooni ja Hiina Rahvavabariigi mõju kriitilisele taristule. Tähtis on mõista potentsiaalsete välisinvesteeringute tausta, olla teadlik võimalikest riiklikult suunatud huvidest ning vältida suure riskiga investeeringute negatiivset mõju majandusele ja julgeolekule," selgitas kapo.

"Eestil nagu teistel Euroopa Liidu riikidel ja meie välispartneritel on vaja toimivat mehhanismi, mis aitab välja sõeluda ja tõkestada vaenulikud välisinvesteeringud, parandades selliselt tingimusi ausaks ja majanduslikest eesmärkidest lähtuvaks konkurentsiks. Eesti ettevõtjaid võidakse rakendada ka poliitilise mõjutusvankri ette, pannes neid lobitegevuse kaudu survestama valitsust või avalikkust näiteks Venemaa Föderatsiooni huvides. Sellisest partnerlusest hoidumine on niisamuti mõistlik," kinnitas kaitsepolitsei.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255