Meie senine börsiajalugu on näidanud, et paljud investorid on saanud esimesed investeerimiskogemused just tänu IPOdele. Seda tõendavad senised osalejaterohked IPOd nagu Eesti Telekom, mille aktsiaid märkis üle 8000 eraisiku, Ekspress Grupi aktsiat märkis üle 6000 investori ja tõeliseks rahvaaktsiaks osutunud Tallink Grupp, mille aktsiaid märkis üle 17 000 investori.
Seda, kas IPOl aktsiaid märkida, tuleks kaaluda väga hoolikalt. Investeerimisklassik Benjamin Graham on öelnud, et IPOt püütakse alati korraldada aktsiate müüjatele kõige soodamatel tingimustel. See aga tähendab, et ostjate jaoks peaksid olema tingimused ebasoodsaimad.
IPOlt aktsiate ostmine on järelturult ostmisest keerulisem sellepärast, et reeglina ei ole ettevõttel pikka finantstulemuste ajalugu, emissiooniprospektis on toodud vaid mõne viimase aasta majandustulemused. Tõsi, Eesti ettevõtete kohta saab varasemate aastate majandustulemustega väikese tasu eest tutvuda äriregistris.
See aga ei tähenda, et IPOl ei maksa osaleda. Me teame hulgaliselt näiteid, kus börsile läinud ettevõtete aktsiad on osutunud väga headeks investeeringuteks, aga samas on hulgaliselt näiteid, kus IPOl osalenud investorid on sunnitud pealt vaatama, kuidas nende säästud haihtuvad.
Meie investeerimispangad kipuvad IPOt hindama vaid selle järgi, kas emissioon märgitakse täis või mitte. Mis hakkab aktsiaga hiljem juhtuma, neid eriti ei huvita. Wall Streetil loetakse IPOt õnnestunuks siis, kui aktsia hind on aasta pärast IPOt kerkinud vähemalt 10-15 protsenti.
IPOs pakutavad aktsiad võivad osutuda väga tulusaks investeeringuks. Viimase aastakümne üheks edukamaks IPOks on ilmselt Google, mille aktsiad noteeriti Nasdaqil kaheksa aastat tagasi ning mille märkimishinnaks oli siis 85 dollarit. Täna maksab otsingumootorifirma aktsia 685 dollarit, mis tähendab, et kaheksa aastaga on väärtpaber kallinenud kaheksa korda.
Tallinna börsi eelmise laine IPOdest pean ma kõige tulusamaks Tallinna Vee oma 2005. aasta juunis, mis oli esimene pärast kuueaastast vaheaega. Täna on veefirma aktsia selle IPO-hinnast veidi odavam (aktsia hind on langenud 10 protsenti ehk 85 sendi võrra), aga dividende on ettevõte maksnud tänaseks kokku 5,39 eurot aktsia kohta. See tähendab, et Tallinna Vee IPOl osalejad on seitsme aastaga juba üle poole investeeringust omanikutulu näol tagasi saanud.
Samas tuleb ka hoiatada, et IPOl osalemine on üsna riskantne investeering. Seetõttu ei saagi ma anda vastust küsimusele, kas osaleda ettevõtete IPOdel või mitte. See sõltub konkreetsest ettevõttest, konkreetsest ajahetkest ja konkreetsest investorist ning tema riskitaluvusest.
Tõnis Oja,
börsianalüütik,
NASDAQ OMX Tallinn profiblogi
Avaldatud RUP.ee Profiblogis