06.07.2017 Neljapäev

Konjunktuuriinstituut: Eesti majandusolukord on enam kui rahuldav

Eesti Konjunktuuriinstituudi (EKI) ekspertide paneeli juunikuu hinnangutest nähtub, et Eesti majandusolukord on märtsiga võrreldes veelgi paranenud ja ekspertide positiivsed ootused on realiseerunud.

Edu on taganud riigisisesed arengud, nagu kõrge tööhõive, tulude kasv ja siseturu hea nõudlus, aga ka Eesti peamiste kaubanduspartnerite majanduse elavnemine. Kiiremat majanduskasvu on toetanud investeeringute mahu suurenemine, mida on soodustanud Euroopa majanduskindluse tõus. Majanduse paranemisootused on valdavalt täitunud, teatab EKI väljaanne Konjunktuur.

EKI eksperdid-analüütikud hindasid juunis Eesti majanduse hetkeseisu kõrge 68 punktiga, mis on 50 punkti enam kui eelmisel vaatlusel märtsis. Kaks kolmandikku eksperte hindas juunis majanduse hetkeolukorra heaks ning ükski ekspert pole olukorda hinnanud halvaks.

Investeeringute olukorda hindasid eksperdid juunis nelja-aastase vaheaja järel taas rahuldavaks. Juuni küsitlusel hindasid eksperdid investeeringute olukorda 22 punktiga, mida on 63 punkti võrra enam kui märtsis. Investeeringute aktiviseerumist nägid eksperdid ka ette, märtsis prognoosis seda 71 protsenti ekspertidest.

Eratarbimise hetkeolukorda hindasid eksperdid juunis heaks, nagu ka mitmel varasemal aastal. Võrreldes märtsiga on hinnangute saldo langenud nelja punkti võrra 78 punktile. Suuresti on eratarbimise arengut võimaldanud kiire palgakasv ja aastatel 2014-2016 aset leidnud hindade alanemine. Käesoleva aasta algusest on hinnatõus taastunud ning ületab 2 protsendi taset, kuid jääb oluliselt alla brutopalga kasvule.

Eesti praeguse majandusolukorra võrdlus aastatagusega näitab, et olukord käesoleval aastal on oluliselt parem, seda nii majanduses tervikuna kui ka eraldi investeeringute ja eratarbimise osas. Ettevõtete ja tarbijate kindlustunnet üldistav majandususaldusindeks kasvas märtsiga võrreldes 3,9 punkti võrra 109,3 punktini juunis.

EKI ekspertide paneeli ootused Eesti majanduse üldolukorra arenguväljavaadete kohta on samuti optimistlikud, kuigi juunis vähemal määral kui märtsis, sest vahepeal on tegelik olukord ka paranenud. Viiendik eksperte ootab, et kuue kuu pärast on Eesti majanduse olukord parem, ülejäänud usuvad, et olukord jääb samaks.

Väliskaubanduse edasise arengu suhtes on eksperdid optimistlikud ka juunis, 74 protsenti analüütikutest ootab väliskaubanduse mahu suurenemist, 21 samaks jäämist, vähenemist ootab 5 protsenti.

Tarbijahindade tõus on aasta esimesel poolel kiirenenud ja ületanud prognoositud taseme. Hindade edasise arengu suhtes lähevad ekspertide arvamused lahku: pooled ekspertidest ootavad hinnatõusu kiirenemist, viiendik samaks jäämist ja veerand langemist. Tänavuse aasta keskmiseks inflatsioonitasemeks prognoosivad EKI eksperdid 2,9 protsenti ja 2022. aasta tasemeks 2,8 protsenti.

Laenuintresside taseme suhtes domineerib endiselt seisukoht, et kuue kuu pärast on laenuintresside määrad kõrgemad. Kolmandik ekspertidest ootavad intresside kasvu, ülejäänud usuvad, et intressimäärad jäävad samaks. Intressimäärade langemist ei prognoosi ükski ekspert.

Kodumaised aktsiahinnad jätkavad eelseisval kuuel kuul tõusu. Tõusu ja samaks jäämist prognoosib vastavalt 63 ja 32 protsenti ekspertidest ning langust 5 protsenti ekspertidest.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255