Ühtlasi on tarbijate teadlikkus oma õigustest, kohustustest ning krediidiriskidest madal. Seda vaatamata sellele, et Eesti elanikud tarbivad paljusid krediiditooteid – krediitkaardid, eluasemelaen, väikelaen – ning laenumahud on kasvava trendiga.
Täitemenetluses on unikaalseid võlglasi 72 297, 73 protsenti võlgnikest on mehed ja neil on keskmiselt 2,2 võlga rohkem kui naistel. Keskmine vanus on 42,7 aastat ja venekeelsed elanikud on ligikaudu 10 protendipunkti võrra üleesindatud. Harjumaa on ligi 6 protendipunkti võrra alaesindatud, samas Ida-Virumaa ligi 6 protendipunkti võrra üleesindatud.
Keskmiselt on ühel inimesel 5,2 võlga, 35 protsendil võlglastest on üks võlg, umbes sama paljudel on viis või rohkem võlga. Keskmine võlasumma on 10 229 eurot, kõige rohkem 33 protsenti on võlgnikke, kelle võla suurus jääb vahemikku 1000–5000 eurot.
Inkasso unikaalseid võlglasi on 101 028 ning 63 protsenti võlgnikest on mehed. Tüüpiline võlglane on 36–45 aasta vanune. 50,6 protsendil võlglastest on üks võlg ja keskmine võlasumma on 2214 eurot. Uuring tõi välja, et inkassode tegevuse reguleerimatus on probleem.
Probleemsed on seejuures pigem väiksemad laenud. Uuringust selgus, et võlanõustaja juurde jõutakse tüüpiliselt viimasel hetkel ja teenuse kvaliteet on erinev. Ühtlasi on võlgnike teadlikkus võimalikust abist väga madal.
Uuringust selgus, et krediiditurul on nõudlus turulkõrge ning mõnevõrra suurenenud konkurents ei ole hindu oluliselt langetanud. Inimesed pöörduvad seejuures laenude saamiseks valdavalt kodupanka.
Kõik krediidipakkujad nendivad positiivse krediidiregistri vajadust ja turg liigub pigem kiirema valideerimise ning mugava taotlemise suunas.