Minu lemmik on investeerimisajakiri Barron’s. Olen sellest ajakirjast saanud palju kasulikke nõuandeid ning investeerimisideid ning tulemustega väga rahul. Seepärast julgen võtta vastutuse ning edastada teile Barron’si värske numbri kaaneloos toodud mõned investeerimissoovitused. Olgu öeldud, et möödunud aastal soovitatud aktsiad olid eelmise kolmapäevase seisuga kerkinud keskmiselt 35,2 protsenti, mis on üheksa protsendipunkti parem kui aktsiaindeksi S&P 500 tõus.
Barrick Gold on maailma suurim kullakaevanduskompanii peakorteriga Torontos. Aktsia hind on aasta algusega võrreldes kukkunud 56 protsenti 15,50 dollarini, aga langus toimus peamiselt aasta esimesel poolel. Ettevõtte asutaja ja nõukogu esimees Peter Munk, kes oli ettevõtte katastroofilise laienemise peaarhitekt, astub aasta lõpul tagasi. Lisaks toimus oktoobris kolme miljardi dollari suurune aktsiaemissioon.
Ajakiri hindab aktsia väärtuseks 35 dollarit või enam, mis on üle kahe korra rohkem kui praegu ning usub, et aktsia vastu hakkab huvi tundma mõni aktivistinvestor.
Maailma üks suuremaid pangandusgruppe Citigroup on hästi kapitaliseeritud ning suurtest pankadest kõige rahvusvahelisema kohalolekuga. Pank tegutseb 100 riigis ning 60 protsenti selle käibest tuleb väljastpoolt Põhja-Ameerikat, mis on näiteks kolm korda enam kui JPMorgan Chase’il.
Citigroupi aktsia on odav. Aktsia hinna ja 2014. aasta ennustatud kasumi suhe on alla 10 ning väiksem kui põhivarade väärtus. Mitte ühegi teise suure finantsettevõtte aktsia ei ole põhivarade väärtusest odavam.
Kuna Citigroup oli üks nendest pankadest, kuhu finantskriisi ajal tegi suure rahasüsti USA valitsus, siis ettevõte maksab praegu dividende ainult üks sent aktsia kohta kvartalis. Järgmisel aastal oodatakse, et ettevõtte poolt väljamakstavad dividendid kasvavad järsult. Investeerimispanga Bernstein analüütik John MCDonalds ennustab, et omanikutulu kerkib 30 sendini aktsia kohta.
Põllumajandusmasinate tootja Deere ennustab käimasolevaks finantsaastaks, mis lõpeb järgmise aasta oktoobris, kuni 10-protsendilist käibe langust. Seetõttu loevad Wall Streeti analüütikud ettevõtta aktsiat surnud rahaks. Barron’s kirjutab, et mõned targad investorid siiski omavad Deere’i aktsiat. Nendeks on näiteks Warren Buffetti juhitav Berkshire Hathaway, ning Bill Gatesi investeerimisfirma Cascade Investments.
Deere´i pikaajaline väljavaade peaks olema hea, sest üha kasvav globaalne rahvastik vajab rohkem süüa. Ettevõttel on tugev bilanss ning eelmisel nädala kuulutati välja kaheksa miljardi dollari suurune oma aktsiate tagasiostu programm, mis on umbes veerand ettevõtte turuväärtusest.
Pankrotikaitse läbi teinud General Motors hakkab ilmselt järgmisel aastal maksma dividende ning tagasi ostma suurel hulgal oma aktsiaid. Aktsia on sel aastal kerkinud 36 protsenti 39 dollarini, aga analüütikud näevad tõusuks veel palju ruumi. Barclay’s panga analüütik Brian Johnson näeb aktsial tõusuruumi 50 dollarini. Ettevõtte üks omanikke on USA valitsus, kes müüb ilmselt oma viimase tüki osalusest veel sel aastal ning spekuleeritakse, et ostab tagasi nelja miljardi dollari suuruse osaluse Kanada valitsuselt. Võrreldes Fordiga peab ajakiri General Motorsit paremaks aktsiaks, sest Fordi aktsia on kallim ning ettevõte ei osta oma aktsiaid tagasi.
Barron’s ootab järgmisel aastal üllatust mikrokiipide tootjalt Intelilt, kes on seni panustanud liigselt personaalarvutite kiipidele ning liigub nüüd agressiivselt tahvelarvutite ja nutitelefonide turule. Inteli aktsia dividenditootlus (3,7 protsenti) on suurte tehnoloogiaettevõtete hulgas kõrgeim.
Maailma suurimal toiduainete tootjal Nestlel on tänu märkimisväärsele kohalolekule arenevates riikides ka tööstuse suurim kasvupotentsiaal. Nestle´i aktsia ei ole odav, aga seda on ta ka harva, sest ettevõttel on väga tugev tooteportfell, kuhu kuuluvad maiustused, kohv, pudelivesi, jäätis, lemmikloomade toit ja palju muud. Nestle´ile kuulus peaaegu 30 protsenti kosmeetikatoodete tootjast L’Oreal, mille osaluse väärtus on 30 miljardit dollarit. Kui see osalus välja jätta, on aktsia hinnal vaid väike preemia võrreldes aeglasemalt kasvavate General Milli ja Kellogg´i aktsiatega.
Tõnis Oja,
börsianalüütik,
NASDAQ OMX Tallinn profiblogi