01.08.2017 Teisipäev

Leedu: hirm USA Vene-sanktsioonide ees ilmestab EL-i kasvu piiramist

Euroopa Liidu ühtse seisukoha puudumine USA kongressi otsuses tugevdada Venemaale kehtivaid sanktsioone ilmestab, kuidas EL piirab energiasektori kaudu omaenda majanduse kasvu.

"Ma ei nimetaks seda lõheks (EL-i riikides), vaid pean seda pigem majandusarengu mudeli valikuks, tuginedes faktile, et paljud lääneriigid on jätkuvalt torudega seotud, kuigi olemas on kaasaegsemat tehnoloogiat - veeldatud maagaasi (LNG) terminalid. Torud on tulevikus sisuliselt kasutud. See näitab, et Euroopa on omaenda arengus jätkuvalt konservatiivne ja stagneeruv," ütles Dalia Grybauskaitė oma kantselei avaldatud teates.

EL-i riigid on eri seisukohal USA kongressi otsuses tugevdada Venemaale kehtivaid USA sanktsioone, kartuses, et need võivad mõjutada EL-Vene projekte nagu gaasitoruprojekt Nord Stream 2. Projekti toetajate sõnul vähendab see gaasihindu. Ettevõtmises teevad Vene gaasihiiuga Gazprom koostööd Saksa, Prantsuse ja Austria firmad.

Kantselei teates ütleb president, et end gaasijuhtmetega sidudes piirab Euroopa oma majanduslikku potentsiaali.

"Samaaegselt on meil LNG, me pole enam sõltuvad mis tahes torujuhtmetest. Võime valida gaasi mis tahes maailma otsast parima hinna eest. Kahjuks on Euroopa otsustanud end siduda, olla sõltuv ja siduda oma käed selja taha ning piirata oma majanduslikku potentsiaali," ütles Grybauskaitė avalduses.

USA kongress kiitis heaks uued sanktsioonid, millega muu hulgas tahetakse karistada Kremlit 2016. aasta USA presidendivalimiste sekkumise ning Ukrainale kuuluva Krimmi poolsaare annekteerimise eest. Eelnõu näeb ette sanktsioonid firmadele, mis teevad koostööd Venemaaga gaasi eksportjuhtmete ehitamisel.

Mõnede vaatlejate hinnangul proovib USA kinnitada kanda LNG eksportturul.

Eelnõu vajab USA presidendi Donald Trumpi allkirja ning Grybauskaitė ütles esmaspäeval, et toetab sanktsioonide jõustamist.

Ukraina, Poola ja Baltimaade sõnul suurendab Nord Stream 2 EL-i sõltuvust Vene gaasikontsernist Gazprom, mis katab praegu umbes kolmandiku Euroopa gaasivajadusest.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255