4. Osta odavalt.
Odavalt ostmine ja kallilt müümine on ju iseenesestmõistetav, aga turg ei tööta nii. Tegelikult ostavad paljud investorid rohkem aktsiaid just siis, kui hinnad on kõrged. Hinnad on aga madalad siis, kui nõudlus aktsiate järele on nõrk, investorid on heitunud ja pessimistlikud. Kui pessimism on üldine, kukub langusse terve aktsiaturg. Sagedamini kukuvad aga üksikute tööstusharude aktsiad, olgu nendeks siis autotööstus, kindlustus või pangandus.
Nagu öeldud, soovitatakse osta odavalt ja müüa kallilt, aga väga paljud investorid teevad vastupidi – ostavad kallilt ja müüvad odavalt. Kui investorite käest küsida, millal nad kavatsevad aktsiaid osta, kostab vastuseks tihti, et siis, kui analüütikute üksmeelsel hinnangul on väljavaade soodne. Templetoni sõnul on see rumal lähenemisviis.
Muidugi on vastuvoolu liikumine keeruline – see tähendab ju ostmist siis, kui kõik teised müüvad või siis, kui paljude ekspertide sõnul on kõigi aktsiate või mingi konkreetse tööstusharu või ettevõtte aktsiate ostmine hetkel riskantne. Aga kui te ostate samu aktsiaid samal ajal kui kõik teisedki, on ka teie tulemus täpselt sama ning turgu lüüa pole võimalik. Kui te ostate siis, kui seda teevad ka kõik teised, on turg tõenäoliselt juba ülehinnatud. Ka Warren Buffetti õpetaja, väärtusinvesteerimise isa Benjamin Graham, on öelnud: „Osta siis, kui enamik inimesi, kaasa arvatud eksperdid, on pessimistlikud ja müü siis, kui nad on väga optimistlikud.“
5. Osta odavaid kvaliteetaktsiaid.
Kvaliteetaktsia on näiteks kasvava turu liiderettevõtte aktsia või mingi majandusharu tehnoloogilise liidri aktsia, kelle edu sõltub tehnoloogilisest innovatsioonist. Kvaliteetaktsia emitent on üldjuhul tugevalt kapitaliseeritud ettevõte, kes liigub esimesena uutele turgudele, omab tuntud kaubamärke ja kõrget kasumimarginaali.
6. Osta väärtust, mitte turutrendi.
Tark investor teab, et aktsiaturg on tõesti aktsiate turg. Ehkki tugev trend võib endaga kaasa kiskuda üksikaktsiaid, on just üksikute aktsiate liikumine see, mis määrab ära kogu turu liikumise, mitte vastupidi. Templetoni hinnangul keskendub liiga palju investoreid turutrendile või majandusväljavaadetele, kuid üksikud aktsiad võivad tõusta langeval turul ja langeda tõusval turul.
Ka turg ja majandus ei pruugi alati liikuda ühes taktis. Langev börs ei tähenda alati majanduslangust ja ettevõtte kasumi kahanemine ei pruugi tingimata tähendada aktsia hinnalangust. Seepärast tuleb alati osta aktsiat, mitte aga turu liikumist või regiooni majandusväljavaadet. Ka Eestis räägitakse liiga palju turust ja selle liikumisest ning liiga vähe konkreetsetest ettevõtetest.
Tõnis Oja,
börsianalüütik,
NASDAQ OMX Tallinn profiblogi
Avaldatud RUP.ee Profiblogis