Luminor: tööstus investeerib liiga vähe
Ehkki tegemist on jätkuvalt investeeringuteks hea kasvukeskkonnaga, tuleb Palmi sõnul arvestada ka järkjärgulise kulude kasvuga, sest kvalifitseeritud tööjõust saab Euroopas aina suurem defitsiit. Teisalt seisab tööstus tema hinnangul robootika, automatiseerimise ja infotöötluse terviklahenduste kiire arengu toel praegu mitmeski mõttes teelahkmel.
"Riske võtavad need ettevõtjad, kes ei investeeri piisavalt uutesse tulevikutehnoloogiatesse ja lisandväärtuse arendamisse läbi teaduse ja arendustegevuse ning tootearenduse. On paratamatu, et Eesti palgad peavad lähenema euroala keskmisele, et hoida tööjõudu siin ja vähendades sellega ettevõtjate probleeme. Palgakulude konvergentsi eelduseks on aga investeeringud, mis tagavad kiirema tulude kasvu," sõnas Palm.
Seega domineerib Palmi sõnul üleinvesteerimise kõrval pigem alainvesteerimise oht. "Vaadates kolme viimast aastat, on Eesti ettevõtted investeerinud SKT suhtes koguni 55 protsenti vähem kui näiteks edukad Iirimaa ettevõtted, kellel on üha globaalsem tegevushaare," märkis ta.
"Arendustegevuse eelarvete osas on teelahe Põhjamaade ettevõtetega veelgi suurem, mis teeb kaugema tuleviku majanduskasvu tempo osas veidi ettevaatlikuks. Eesti vajab ennekõike Põhjamaadega sarnast tugevat investeeringute kasvu eksportivasse sektorisse, teadus- ja arendustegevusse ning inimkapitali," märkis Palm.
"Väike riik ei saa olla kõigis majandusharudes tipus, seega tasub piiratud investeerimismahtude juures seada era- ja riigisektori koostöös prioriteete, millest on võimalik kõige enam eksporditulu teenida," lisas Luminori peaökonomist.