"Tänu immigrantide tulekule saab nendega enam-vähem võrdne hulk eestlasi oma elutingimusi parandada. Üsna pea suureneks Eesti üldine ärimaht – rohkem inimesi, rohkem firmasid, rohkem sidemeid, rohkem valdkondi, rohkem valikuid," kirjutab Mõis Äripäevas.
Mõis toob välja, et unistuse tasemel on räägitud automaatidest ja robotitest, mis võiksid inimtöökohti asendada, nii et majanduse koguprodukt ei väheneks ja inimeste arvu vähenemine jääks märkamatuks. Samas leiab ta, et Eestis kui väikeriigis tuleb automatiseerimiseks kriitiliselt vajaliku mahu puudumine varem ette kui suuremas riigis, kuna väikeses kahaneva rahvaarvuga riigis on vähem automatiseerimise potentsiaali.
"Elanike arvu vähenemisel on igal juhul majanduslikult halb mõju," kirjutas Mõis lisades, et põgenikud, kes praegu pressivad Saksamaale, püüavad oma elujärge parandada ja näitavad sellega, et kannavad endas täielikult läänelikke kapitalistlikke väärtusi.
Mõisa sõnul tuleks Eestil mõelda, kuidas muutuda Saksamaa, Rootsi ja Soome kõrval samuti atraktiivseks põgenike sihtriigiks.