Majatootja: Aafrika ja Aasia turgudel on suur ekspordipotentsiaal
"Meie eesmärk on Rootsi turu osakaalu vähendamine – see on hetkel 70 protsenti. See on halb, sest munad on liialt ühes korvis," ütles Kalev Äripäeva korraldataval Äriplaan 2019 konverentsil. "Üks huvitavaimaid kohti on Aafrika," märkis ta.
Kalevi sõnul on tema jaoks olnud veidi üllatav, kui suurt huvi on Harmeti toodangu vastu erinevatest Aafrika riikidest näidatud. Tema sõnul on olnud mitmeid kohtumisi ja külastusi ning Aafrikast on huvi nii Harmeti toodangu ostmise suhtes kui ka võimaliku tootmise rajamiseks Aafrikasse.
"Kui vanasti arvasin, et Aasia ja Aafrika turud on utoopia, siis täna ei ole enam nii pessimistlik. 2020. aastal näeme kuidas Eesti majatehased seal toimetavad või müüvad," märkis Harmeti juht. Aafrika kasuks räägib nii kasvav majandus, rahvaarv kui ka kiire linnastumine, mis tekitab sektoris nõudlust.
Lisaks Aafrikale on Kalevi sõnul potentsiaali ka Hiina turul ning viitas sellele, et ka Eesti ettevõtjad on Hiinas majatehast arendamas. Samas kavatseb Harmet sõlmida tänavu esimesed lepingud Hollandis, et järgmisel aastal ka sinna oma toodangut müüa.
Kõige suuremaks riskiks Harmeti jaoks peabki Toomas Kalev Rootsi turu ülisuurt osakaalu, riske Rootsi kinnisvaraturul ning Rootsi krooni kurssi. Kriitiline piir on Harmeti jaoks 11 krooni euro kohta. "Kui kurss üle selle läheb, siis on kriitiline. On ka sinna päris lähedale juba läinud," lisas ta.
Harmet OÜ tegeleb moodulmajade projekteerimise, tootmise aga ka paigaldamisega. Firmas töötab ligi 650 inimest ning Harmet suudab toota aastas ligi 200 000 ruutmeetrit pinda. Tootmisega kavatseb Harmet Kalevi sõnul jätkata Eestis, kuid on tegelemas ka mujal tootmise alustamisega. Harmeti juht ei soovinud siiski tulevase tootmise osas rohkem infot avaldada, enne kui otsused kindlalt paigas on.