Turutingimustest soodsamaid laene vajavad eelkõige vähimarenenud riigid ja madala sissetulekuga riigid, ütles välisministeeriumi asekantsler Väino Reinart. „OECD arenguabi komitee kohtumisel otsustatigi muuta laenude süsteemi nii, et mida vaesem riik, seda soodsamatel tingimustel peab laenu andma ja seda suurem protsent laenust läheb kirja ametliku arenguabi statistikasse,“ lisas Reinart.
Reinarti sõnul on seni kõigile arenguriikidele kehtinud samad tingimused ja seetõttu on palju laene antud keskmise sissetulekuga riikidele, kellele laenu andmine on seotud väiksemate riskidega. „Need riigid on aga ka juba ise võimelised turutingimustel laene saama,“ selgitas Reinart.
„See osa ametlikust arenguabist, mis läheb kõige vaesematele riikidele, on viimastel aastatel vähenenud. Samas on ametlik arenguabi neile olulisem kui keskmise sissetulekuga riikidele, kes on näiteks huvitavad ka investoritele. OECD arenguabi komitee liikmed otsustasid, et see trend tuleb ümber pöörata ja rohkem peab minema vaesematele,“ lisas Reinart.
Paljud suuremad OECD arenguabi komitee liikmed eraldavad osa oma arengukoostöö vahenditest arenevatele riikidele laenudena. Et laen vastaks ametliku arenguabi tingimustele, peavad sellel olema teatud omadused - see peab olema selgelt turutingimustest soodsamatel tingimustel antud.
Välisministeeriumi asekantsler Väino Reinart ja Eesti alaline esindaja OECD juures, suursaadik Marten Kokk osalesid Majandusliku Koostöö ja Arengu Organisatsiooni (OECD) arenguabi komitee kohtumisel, kus arutati ametliku arenguabi süsteemi ajakohastamist, soodustingimustel laene ja seda, kuidas rohkem arenguabi vaesematesse riikidesse suunata.