Kuid Apple on populaarne aktsia ka Eesti investorite hulgas. Näiteks LHV Panga klientide seas on tehnoloogiagigandi aktsia enimhoitud väärtpaberite hulgas 10. kohal, millest eespool on vaid Eesti ja teiste Balti riikide aktsiad.
Apple’ist kirjutan ma taas seepärast, et möödunud teisipäeval koos eelmise kvartali majandustulemuste avaldamisega teatas ettevõte, et ostab järgneva kolme aasta jooksul tagasi 60 miljardi dollari eest aktsiaid. Finantsjuhi Peter Oppenheimeri sõnul on tegemist börsiajaloo suurima aktsiate tagasiostu programmiga.
Aktsiate tagasiostmisega loodab Apple rahustada investoreid, sest aktsia hind on veidi enam kui poole aastaga langenud 40 protsenti.
Ettevõtted saavad aktsionäridele tagastada omanikutulu kahel viisil – dividendidena ja oma aktsiate tagasiostmisega. Dividendidest olen siinsetes postitustes kirjutanud üsna palju, aktsiate tagasiostmisest vähem.
Oma aktsiate tagasiostmise eesmärgiks on ringluses olevate aktsiate arvu vähendamine ning sellega aktsia hinna toetamine. Oma aktsiate tagasisotsmisse suhtutakse kaheti. On nii pooldajaid kui kritiseerijaid. Üheks ebaõnnestumise näiteks tuuakse Delli aktsiate tagasiostu programmi, mille käigus Dell kulutas 40 miljardit dollarit. Kasu sellest aga ei olnud.
Legendaarne investor Warren Buffett on aktsiate tagasiostu varasemalt kritiseerinud, sest aktsiaid kiputakse tagasi ostma rohkem headel aegadel, mil aktsia hind on kõrge.
"Eksisteerib vaid üks faktide kombinatsioon, mille puhul ettevõtte aktsiate tagasiostmine on mõistlik," kirjutas Buffett kirjas Berkshire Hathaway aktsionäridele 1999. aastal. "Esiteks, ettevõttel peab olema lisaks lühiajalistele laenudele piisavalt vahendeid – raha ning märkimisväärne laenuvõime – ja teiseks, et aktsia hinnaga kaubeldakse allpool selle konservatiivselt arvutatud ettevõtte nn tõelist väärtust."
Buffetti juhitud Berkshire Hathaway nõukogu kinnitas oma aktsiate tagasiostu programmi kaks aastat tagasi.
Ka Eesti börsiettevõtted on oma aktsiaid tagasi ostnud, kuid aktsionäridele pole need mingit kasu toonud. Pretsedendi lõi Tallink 2007. aasta detsembris, kui kuulutas välja oma aktsiate tagasiostu programmi. Tallinki aktsia hind reageeris siis uudise teatavaks saamisel küll 10-protsendilise tõusuga, aga hiljem langes aktsia ikka üle 30 protsendi.
Lisaks Tallinkile on oma aktsiate tagasiostmise programmi välja kuulutanud Arco Vara, Ekspress Grupp ja Silvano Fashion Group. Kõigil juhtudel on eesmärgiks olnud aktsia langustrendi peatamine, kuid kasu pole neist olnud ja mõnel juhtumil aktsiate tegeliku tagasiostuni ei jõutudki.
Loodetavasti veab Tallinki aktsionäridel rohkem tänu ettevõtte dividendipoliitikale. Eelmisel nädalal teatas laevakompanii, et maksab aktsionäridele dividende viis senti aktsia kohta.
Tõnis Oja,
börsianalüütik,
NASDAQ OMX Tallinn profiblogi