Osaühingud saavad alates juulist rohkem võimalusi
„Atraktiivsema ettevõtluskeskkonna arendamine on üks minu peamisi prioriteete ning jõustuv eelnõu tagab, et osaühing saab võimalikele investoritele pakkuda kindlamaid lahendusi, kui see seni võimalik on olnud,“ ütles justiitsminister Urmas Reinsalu.
Tulevikus on lihtsam määratleda osaühingu siseselt eri liiki osasid ja teostada sellest tulenevaid õigusi. Investor võib olla kindel, et ka Eestis on võimalikud eriliigilised osad ning arvestada sellega, et osaühingu põhikirjas saab kindlaks määrata konkreetselt erinevate osade või tema enda isikuga seotud õigusi. Näiteks saab anda osanikust investorile eelisseisundi kasumi või likvideerimisest järelelejääva vara jaotamisel.
Samuti on sarnaselt aktsiaseltsiga võimalik suurendada tingimuslikult osakapitali. Muudatuste tulemusel võivad näiteks iduettevõtjad hakata pakkuma maailmas standardiseeritud ja investoritele juba tuttavaid lahendusi, mh saab investorile osakapitali tingimuslikul suurendamisel väljastada vahetusvõlakirju. Lisaks antakse eelnõuga osanikele võimalus delegeerida osaühingu juhtorganitele põhikirjas määratletud ajaks ja mahus õigus suurendada osakapitali, et muuta investorite otsingute ja kapitali kaasamise protsessi senisest paindlikumaks.
Osaühingu oma osade omandamise tingimused muutuvad leebemaks. Selle tulemusel on osaühingul võimalik rakendada erinevaid optsiooniprogramme, samuti saab kindlamalt leppida kokku osaniku osa tagasivõõrandamise kohustuses näiteks juhul, kui osanik osaühingu tegevusse kokkulepitud viisil või mahus ei panusta.
Lihtsustuvad nõukogu koosoleku pidamise ja otsuste vastuvõtmise nõuded. See on vajalik olukorras, kus näiteks osa nõukogu liikmeid ei asu Eestis. Nõukogu koosolekutel saab osaleda ja otsuseid teha sidevahendi abil või kirjalikult. Seega on võimalik äriühingu juhtimisel kasutada kaasaegsemaid vahendeid ja teha nõukogul efektiivsemalt ettevõtjaga seotud otsuseid.
Augustiks on planeeritud ka ettevõtjaportaali arendustööd, mis võimaldavad levinumaid osaga seotud õigusi või osaniku õiguste erisusi märkida ka tüüppõhikirjas.