«Peredele kuuluvatel ettevõtetel on sarnaselt meiega pikaajaline orientatsioon, usk kõvasse töösse ning lugupidamine tugevasse ettevõtte kultuuri,» on öelnud legendaarne investor Warren Buffett.
Perede poolt kontrollitavad börsiettevõtted on sagedasemad Euroopas, näiteks Volkswagen, Rootsi masinatootja Alfa Laval ja teised. USA börsidel on perede poolt kontrollitavaid börsiettevõtteid vähem, aga neid siiski on – Ford Motor, Wal-Mart, Rupert Murdochi kontrollitav News Corp, Warren Buffetti kontrollitav Berkshire Hathaway.
Põhimõtteliselt on kahte tüüpi perede kontrollitavaid firmasid. Ühed on sellised, kus ettevõtte asutaja on samal ajal ka tegevjuht, näiteks Murdochi juhitav News Corp. Ka Berkshire Hathaway, mida juhib Warren Buffett, on ettevõte, mida juhib asutaja ise, aga see peaks muutuma kohe, kui 82-aastane vanahärra meie hulgast lahkub või juhtub tema tervisega midagi sellist, mis ei võimalda tal enam ettevõtet juhtida. Buffett on oma järglase(d) tegevjuhi kohale välja valinud (kuigi avalikkus nimesid ei tea), samas ettevõtte nõukogu esimehena soovib ta näha oma vanemat poega Howard Buffettit.
Teist tüüpi ettevõtetes istuvad perekonna esindajad nõukogus, aga tegevjuhtimine on usaldatud professionaalsetele juhtidele. Sellise ettevõtte näidiseks on maailma suurim jaekaubanduskett Wal-Mart, kus selle asutaja, Sam Walton andis tegevjuhi ameti üle neli aastat enne oma surma, 1988. aastal.
Teist tüüpi ettevõtteks on ka Ford Motor. Tõsi, Fordide perekonna esindaja William C. Ford juunior oli ettevõtte tegevjuhiks viis aastat (2001-2006), kuid ta mõistis, et pole sellesse ametisse sobivaim inimene ning kutsus Fordi tegevjuhiks Alan Mulally Boeingust. Valik osutus õigeks, sest Fordist sai ainus kolmest Detroidi suurest autotootjast, kel õnnestus pankrotti vältida.
Varahaldusfirma IVA fondijuht Chuck de Lardemelle ütles MarketWatchile, et pereliikmetest nõukogu liikmed protestivad tõenäoliselt kõige sagedamini juhtide liiga heldete kompensatsiooniskeemide, liigkallite ülevõtmiste ja muude küsitavate tegevuste suhtes, mida muud nõukogud kipuvad hõlpsamini aktsepteerima.
«Kui tegemist on peredega, kipuvad ettevõtted olema finantsiliselt konservatiivsemad,» ütles Lardemelle. «Nemad vaatavad generatsioonideülest kasvu,» lisas ta.
Seda, et perekondade poolt kontrollitavate ettevõtete aktsiate tootlused on paremad, näitavad ka mitmed uuringud. Professorite Ronald Andersoni ja David Reebi 2003. aasta uurimus S&P 500 indeksisse kuuluvate ettevõtete kohta näitas, et nii pereliikmete juhitava kui ka nende poolt sisse toodud mänedžeride juhitavad ettevõtted on kasumlikumad kui mitte-pere-ettevõtted.
Analoogiline uurimus ajakirja Fortune 500 suurema ettevõtte kohta kinnitas seda tulemust, ning seal tuldi järeldusele, et ettevõtted näitavad paremaid tulemusi siis, kui selle asutaja palkab tegevjuhi väljastpoolt. Analoogilisi tulemusi on näidanud ka Euroopa ettevõtete poolt tehtud uurimused.
«Kui ei ole perekonda ja stabiilset aktsionäride baasi, on väga raske ellu viia projekte, mille kestvus on viis või 10 aastat,» ütles Lardemelle.
Muidugi pole perekonna kontroll mingiks garantiiks. Nii pered kui ka perede juhitud ettevõtted võivad teinekord olla ebafunktsionaalsed.
«Mitte iga perekonna poolt kontrollitav ettevõte ei ole atraktiivne investeering,» ütles investeerimisfondi Evermore Global Value Fund juht David Markus, kes on investeerinud perekondade kontrollitavatesse ettevõtetesse paarkümmend aastat. Kui ta näeb, et perekonnad lihtsalt pistavad dividende taskusse ja säilitavad ettevõtete status quo, loobub ta investeerimast.
Mis puutub meie börsiettevõtetesse, siis mõne erandiga võib peaaegu kõiki neid nimetada perekondade kontrollitavateks ettevõteteks. Ametlikult on ettevõtete suuromanikest tegevjuhtideks vaid Baltika juht Meelis Milder ja Tallinki juht Enn Pant. Enamik meie börsiettevõtete suuromanikest on nõukogude juhid ja liikmed, aga mul on tunne, et nende mõju ettevõtete igapäevasele juhtimisele on suurem kui nõukogu liikme staatus ette näeks.
Oman Berkshire Hathaway ja Ford Motori aktsiaid.
Tõnis Oja,
börsianalüütik,
NASDAQ OMX Tallinn profiblogi