Huvitav on Leedu näide, kus samal ajal, kui turismisoodustust ei olnud, kasvas turistide arv hüppeliselt, ütles peaminister BNS-ile vastuseks küsimusele, kuivõrd võtab valitsus arvesse teiste riikide kogemusi turismisektori käibemaksumäärade muutmisel.
"Küllap neid mõjureid on ikkagi märksa mõjusamaid kui ainult see käibemaksu soodusmäär. Kui see nii oleks, ei oleks ülejäänud sektorites Eestis võimalik üldse äri ajada. Ometi me teame, et Eestis on väga palju sektoreid, mis on edukalt äri ajanud; enamik ülejäänud sektoritest maksab ju tavapärast käibemaksu," tõdes Rõivas.
Läti kogemuse osas rõhutas Rõivas, et sealne käibemaksumuudatuste tegemise hetk langes kokku majanduskriisi kõige sügavama põhjaga. "Mõjurid seal, miks konjunktuur muutus, olid hoopis teised kui käibemaks; kogu majandus Lätis langes ligi 20 protsenti ja see oli erakordne olukord Läti majanduse jaoks," tõdes Rõivas.
"Samuti tuleb arvestada, et kuigi Lätis on hotellide hinnad märksa odavamad kui Eestis, siis võttes ka riigi suurust arvesse, siis käib Lätis üle kahe korra vähem turiste kui Eestis. Järelikult ainult hindadega see turistide külastamine ka seotud ei ole," märkis Rõivas.
Tema sõnul on kindlasti ka valitsusel võimalik Eestit turismisihtkohana senisest enam pilti tõsta. "Ka sellised asjad nagu investeeringud konkreetsetesse objektidesse – võtame kas või näiteks Lottemaa – toovad Eestisse turiste, kes ei oleks muidu siia üldse tulnudki. Seetõttu see pilt on märksa kirjum," ütles peaminister.
Uus koalitsioon plaanib 2017. aastal tõsta majutusasutuste käibemaksumäära seniselt 9 protsendilt 20 protsendile. Sellest sammust oodatakse riigikassasse arvutuslikult 23-26 miljonit eurot lisatulu aastas.
Konjunktuuriinstituudi hinnangul vähendaks plaanitud maksutõus majutusasutuste külastajate arvu 6 protsendi ehk 180 000 inimese võrra ning tõstaks hindu 7 protsenti.
Läti tõstis 2009. aastal majutusteenuse käibemaksu määr 5 protsendilt 21 protsendile. Selle järel vähenes sektoris töökohtade arv 12 000 võrra ja riik kaotas seeläbi 14 miljonit eurot tulu- ja sotsiaalmaksu. Mais 2010 langetati majutusteenuse käibemaks 10 protsendile, mille järgselt kasvas tööhõive sektoris 8,3 protsenti ja hotellide täituvuse numbrid tõusid 12 protsendipunkti.