Aastaga on oluliselt suurenenud pikema tähtajaga (15-60 päeva) arvete osakaal, mis moodustab ligi 40% kõikidest arvetest. Samal ajal on vähenenud lühema tähtajaga, 1-14 päeva arvete ning ettemaksuarvete osakaal. Eesti keskmine maksetähtaeg on 16,5 päeva.
Uuringust ilmneb, et Eesti maksekultuur on väga hea – 71% ettevõtetest tasub arved õigeaegselt ning keskmine maksehilinemine on rekordiliselt väike – ainult kuus päeva.
Väikese hilinemisega, kuni seitse päeva, tasutakse 14% arvetest. Pikemaajalisi maksete hilinemisi (8-30 päeva) esineb vaid 11% arvetest. Üle 30 päeva hilineb 4% arvetest.
88% Eesti ettevõtetest on oma klientide maksekäitumisega üldiselt rahul, teatas Krediidiinfo.
Uuringust selgub veel, et krediidiotsuste langetamiseks kulub üha vähem aega. Juba üle 38% ettevõtetest langetab krediidiotsuse mõne minuti jooksul. Sealjuures on krediidi saamine klientidele muutumas üha mugavamaks. Vaid 12,7% klientidest peab täitma krediiditaotluse.
Uue kliendi krediteerimisel kontrollib alati võlgnevusi riigile ligi kolmveerand Eesti ettevõtetest ja võlgnevusi äripartneritele (maksehäireregistrist) 53% vastanutest. Olemasolevate klientide puhul tehakse krediidikontrolli kaks korda harvemini - vastavad näitajad on 32% ja 24%.
Finantsnäitajatest peetakse krediidiotsuse tegemisel olulisemateks võlgu tarnijatele (88%) ja ostjatelt laekumata arveid (74%). Üksnes 17% ettevõtetest vaatab aastaaruandeid ja 12% finantssuhtarve.
Ligi kolmandik ettevõtetest ei kohalda võlgu jäänud klientidele mingeid sanktsioone ning 47% vastanutest rakendab krediidi sulgemist. Aastaga on sanktsioonina kasutavatest meetmetest suurenenud maksetähtaja lühendamine tulevikus ja info avaldamine maksehäireregistris.
Professionaalsete krediidialaste teenuste kasutamise osas on viimastel aastatel populaarsust kogunud meeldetuletus- ja krediidijärelvalve teenuse kasutamine (22%). Samal ajal on inkassoteenuste kasutamine viimase nelja aasta jooksul pidevalt vähenenud, seda kasutab 14% ettevõtetest.
Krediidiinfo AS viib läbi Eesti ettevõtete krediidipoliitika uuringut alates 2001. aastast. Käesoleva uuringu valimisse kuulus juhuvaliku teel 10 000 Eestis registreeritud ja tegutsevat ettevõtet.
Täismahus uuringuga saab tutvuda Krediidiinfo kodulehel.