17.02.2014 Esmaspäev

Riik tahab alandada ravimite hindu

Sotsiaalministeerium saatis Riigikokku seaduseelnõu, mille järgi tuleks ravimite hinnakokkuleppeid ajakohastada vastavalt sellele, kuidas on samade ravimite hinnad muutunud Eesti võrdlusriikides, ravimifirmadele aga selline asjade käik ei meeldi, kirjutab Eesti Päevaleht.

Riik tahab alandada ravimite hindu
Riik tahab alandada ravimite hindu Foto: PM

„Eesmärgiks on tagada ravimihindade mõistlikkus – et samad ravimid ei maksaks Eestis rohkem kui teistes meiega sarnastes EL-i riikides. Ravimihindade alanemine vabastab ühtlasi ravikindlustuse ressurssi uute ravimite soodustusele võtmiseks, samuti juba soodustatavate ravimite soodusmäära tõstmiseks või väljakirjutamise tingimuste laiendamiseks,” selgitas Sotsiaalministeeriumi ravimiosakonna juht Dagmar Rüütel Eesti Päevalehele.

Viimastel andmetel on hinnakokkulepe sõlmitud 610 ravimi kohta. Neid hindu referentsriikide omadega võrreldes ilmnes, et ligikaudu 15 protsenti neist ehk 90 ravimi hinda tuleks langetada. Erinevus ravimi Eestis kehtiva hinna ja võrdlusriikides kehtiva kõrgeima hinna vahel jääb enamasti viie euro piiresse, 16 protsendil juhtudel ületab erinevus 20 eurot pakendi kohta, kirjutab Eesti Päevaleht.

„Meie ettepaneku kohaselt tuleb hinnakokkulepete pikendamisel hindasid rutiinselt korrigeerida selliselt, et sama ravimi hind Eestis ei jääks kõrgemaks kui kolmes võrdlusriigis kehtiv kõrgeim hinnatase,” selgitas Rüütel.

Kui aga uut kokkulepet ei saavutata ehk kui ravimifirma pole nõus hinda langetama, annaks uus seadus õiguse ravim ravimite loetelust välja arvata.

Ravimitootjate Liit on alates eelnõu koostamise algusest seisnud selle muudatuse vastu. Juba ministeeriumis toimus mitu kohtumist. Ministeerium jäi siiski endale kindlaks ja edastas muudatusettepanekud Riigikogule. Seepeale saatsid ravimitootjad oma resoluutse seisukoha juba Riigikogu sotsiaalkomisjonile, kus nad said eelmine nädal ka suuliselt oma arvamust avaldada.

Liit väitis riigikogulastele, et seadusemuudatus võib patsientidele tähendada hoopis ravimite kättesaadavuse halvenemist. „Selline automaatne ja kiirendatud menetluse teel ravimi väljaarvamine soodusravimite nimekirjast hinnakokkuleppe mittesaavutamise korral võib tingida ravimivaliku vähenemise ning tuua endaga kaasa patsiendi omaosaluse tõusu 100 protsenti,” kirjutas Ravimitootjate Liidu juhataja Riho Tapfer Riigikogule.

Ametnikud seevastu väitsid riigikogulastele, et Ravimitootjate Liidu läkituses esitatakse väärasid väiteid, ja selgitasid, et kui uusi hinnakokkuleppeid sõlmitakse ja need luhtuvad, jääb inimestele siiski lisasoodustuse saamise võimalus.

Sotsiaalkomisjoni esimees Margus Tsahkna möönis, et sotsiaalkomisjoni arutelul, kus ravimitootjad ära kuulati, läks arvamustevahetus päris tuliseks. „Kuulasime ravimitootjad ära ja kaalume nende argumente. Seda peab siiski möönma, et meile tundusid Sotsiaalministeeriumi seletused küll arusaadavamad,” oli Tsahkna esmane reaktsioon.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255