SEB: lähitulevikus pole oodata palgakasvu aeglustumist
"Palgakasvu veab jätkuv kitsikus tööturul. Et töötus küündis tänavu teises kvartalis vaid pisut üle 5 protsendi, siis on paljude ettevõtete jaoks ainus võimalus uute töötajate värbamiseks neid konkurendi juurest üle meelitada. See eeldab aga valmisolekut maksta oluliselt kõrgemat palka," ütles Nestor BNS-ile.
Eeldades majanduskasvu jätkumist ka lähitulevikus, ei ole Nestori sõnul palgakasvu raugemist oodata. "Küll survestab see aina enam vähetootlikuid ettevõtteid oma tegevusi ümber korraldama, et suurte tööjõukuludega toime tulla. Seetõttu hakkame lähiaastail nägema aina enamate teenuste ja tööde automatiseerimist, kuid ilmselt ka mõnede ettevõtete uste sulgemist. Õnneks näib täna tööturul leiduvat piisavalt tööandjaid, kellel on nii soovi kui võimekust kõrgema palgaga töötajaid värvata,“ rääkis Nestor.
Keskmine brutokuupalk oli teises kvartalis 1321 eurot, tõustes eelmise aasta teise kvartaliga võrreldes 6,4 protsenti, keskmise brutokuupalga aastakasv oli 1,3 protsendipunkti aeglasem kui eelmises kvartalis, teatas statistikaamet 28. augustil.
Võrreldes esimese kvartali 7,7 protsendiga jäi palgakasv teises kvartalis Nestori sõnul tõepoolest tagasihoidlikumaks, kuid kindlasti mitte aeglaseks. "Ehkki 2018. aastal tõusis paljude töötajate netopalk maksuvaba miinimumi tõusu tõttu, siis ei näi see brutopalga kasvu olevat pidurdanud. Ilmselt peitub põhjus selles, et palgas lepitakse reeglina kokku just brutosummas," lisas analüütik.
Keskmine brutokuupalk oli aprillis 1312 eurot, mais 1298 eurot ja juunis 1354 eurot. Eelmise kvartaliga võrreldes suurenes teises kvartalis brutokuupalk samuti 6,4 protsenti. Ebaregulaarseid preemiaid ja lisatasusid arvestamata suurenes brutokuupalk eelmise kvartaliga võrreldes 6,3 protsenti. Keskmine brutotunnipalk oli teises kvartalis 7,50 eurot, tõustes eelmise kvartaliga võrreldes 1,6 protsenti.