„Ukraina sõja tõttu on meie majanduskeskkond ja olukord elektribörsil oluliselt muutunud,“ nentis riigihalduse minister Riina Solman. „Venemaa peab meie vastu energiasõda. Elektribörsil lühikese aja jooksul mitmekordistunud hinnad kõnelevad meile seal valitsevast turutõrkest. Seetõttu ei ole mitte ainult õigustatud, vaid lausa hädavajalik ka riiklik sekkumine.“
Riigikogu on heaks kiitnud elektriturureformiks vajalikud seadusemuudatused, mis võimaldavad igal Eesti perel osta alates 1. oktoobrist elektrit universaalteenuse hinnaga.
Keerulises olukorras on veel omavalitsused, kellel on selle aasta seitsme kuuga kulunud kallitele energiahindadele 20,2 miljoni võrra enam kui möödunud aastal sama ajaga. Prognoosi kohaselt kasvavad 2022. aasta energiakulud võrreldes eelmise aastaga kokku umbes 42 miljonit ehk 90 miljoni euroni aastas. Seega võtavad suurenenud energiakulud omavalitsuste eelarvetest umbes 40-50 miljonit täiendavat eurot, mida saaks kasutada näiteks lasteaia õpetajate või huvikooli ringide juhendajate palgatõusudeks, kallinenud hindade tingimustes lastele sooja koolilõuna pakkumiseks, huviringide kallinenud tasude katmiseks jne.
Seetõttu on riigihalduse minister Riina Solman seisukohal, et elektri universaalteenuse regulatsiooni tuleb laiendada ka omavalitsustele. „Kui riigil on võimalik tulla omavalitsustele vastu väga kõrgete energiahindadega toimetulekul ja kui vastavad võimsused on Eesti Energial olemas, siis peaks seda tegema. Tegin majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumile ettepaneku lülitada omavalitsused ja nende hallatavad asutused samuti universaalteenuse saajate hulka.“