Tarbimise põhi ei ole veel käes
"Palgad ja pensionid tõusevad taas hindadest kiiremini, kuigi ostujõu taastumine hinnarallieelse tasemeni võtab veel aega. Oodatavad maksutõusud suurendavad ilmselt tarbimist aasta viimastel kuudel," märkis Elmik pressiteates.
Jaemüük alanes juunis oluliselt nii eelmise aasta kui ka eelmise kuuga võrreldes. Aastatagusega võrreldes osteti poodidest 8 protsendi võrra vähem. "Tarbimine ühe inimese kohta langes veelgi enam, kuna eelmise aastaga võrreldes on Eestis rohkem nii püsielanikke kui ka välisturiste," ütles Elmik ja lisas, et juunis vähenes peaaegu kõikide toodete tarbimine peale apteegikaupade.
Lisaks kõhnale rahakotile võis Elmiku sõnul juunis kaubanduskeskuste külastamise soovi vähendada soe ja päikseline ilm.
"Jaemüügi maht on kahanenud viimase kümne kuu jooksul. Viimased neli kuud on lisaks müügimahule alanenud ka kaupluste käive. Hinnatõusu toel on kasvanud eluks hädavajaliku ehk toidu ja ravimite müük. Kuna muuks paljudel enam raha ei jätku, on inimesed koomale tõmmanud muude toodete, näiteks kodukaupade, elektroonika, rõivaste ja jalatsite ostmise. Apteegikaupade müüki toetab pensionide märgatav tõus," tõdes Swedbanki ökonomist.
Elmiku sõnul on müügimahu langus Eestis üks Euroopa suurimaid ning osaliselt on see seletatav teistest riikidest palju kõrgema inflatsiooniga. "Samas Lätis ja Leedus, kus on olnud Eestiga sarnane hinnatõus, on jaemüük vähenenud oluliselt vähem. Selle aasta esimese viie kuu jooksul on Eestis jaemüük kahanenud 9 protsendi võrra, samal ajal kui Lätis ja Leedus vaid 2 protsenti. Osaliselt saab seda selgitada sellega, et Lätis ja Leedus on palgakasv olnud Eestist mõnevõrra kiirem," ütles Elmik.