28.05.2013 Teisipäev

Tasavägised hääletused aktsionäride üldkoosolekul

Tõnis OjaTõnis Oja,
börsianalüütik,
NASDAQ OMX Tallinn profiblogi

Mõni nädal tagasi kirjutasin, et ehkki formaalselt on aktsionäride üldkoosolekul ettevõtte tegevuse üle kõige suurem võim, on see tegelikkuses harva nõnda. Reeglina võetakse üldkoosolekutel vastu otsused, mida soovib ettevõtte suur- või tuumikinvestor. Ja juhul, kui ettevõttel tuumikinvestorit ei ole, võtab koosolek reeglina vastu sellised otsused, mida soovib tegevjuhtkond.

On muidugi erandeid ning teinekord võivad aktsionäride üldkoosolekul toimuvad hääletused olla tasavägised. Eelmisel nädalal oli finantsajakirjanduse tähelepanu keskmes USA suurima panga, J.P. Morgan Chase’i aktsionäride üldkoosolek. Tegelikult hakkasid spekulatsioonid aktsionäride üldkoosoleku otsuste kohta käima juba paar nädalat varem.

Nimelt oli teada, et paljudele aktsionäridele on vastumeelt, et tegevjuhil Jamie Dimonil on ka nõukogu esimehe ametikoht. USAs on tihti ettevõtetel nõukogu esimehe ja tegevjuhi amet ühendatud. Juhul kui ettevõttel on suur- või tuumikomanik, on nõukogu esimeheks kas suuromanik ise või kui tuumikomanikuks on perekond, siis selle esindaja, aga kui ettevõttel suuromanikku ei ole, võib nõukogu esimeheks olla kas mõni sõltumatu nõukogu liige või ettevõtte tegevjuht.

J.P. Morgan Chase on üks tugevamaid USA suurpanku ning üks väheseid, mis ei saanud finantskriisi ajal kahjumit. Paraku eelmisel aastal tabas suurpanka fiasko – Londoni harus tehtud ebaõnnestunud kauplemisel sai pank kuus miljardit dollarit kahjumit. Pärast seda on osa investoreid avaldanud survet, et panga nõukogu esimehe ning tegevjuhi ametid tuleks lahutada. Viimase kümnekonna aasta jooksul on kahe ametikoha lahutamine muutunud USA börsiettevõtete hulgas üsna märgatavaks trendiks. Kui 2002. aastal olid kaks ametikohta eraldatud 25% S&P 500 indeksi koosseisu kuuluvatel ettevõtetel, siis 2012. aastal oli neid juba 43%, kirjutab The Wall Street Journal.

Infosõda ametikohtade eraldamise poolehoidjate ja vastaste vahel käis mitu nädalat. Dimon ähvardas koguni, et kui ametikohad eraldatakse, astub ta ka tegevjuhi kohalt tagasi, mida aktsionärid ei soovi. Jamie Dimoni näol on tegemist ühe võimekama pangajuhiga USAs ning eelmise aasta suurkahjumile vaatamata on J.P. Morgani Chase’i aktsia hind kerkinud viie aasta kõrgeimale tasemele.

Üldkoosolekul saigi Dimon veenva võidu. Nõukogu esimehe ja tegevjuhi ametite eraldamise poolt hääletas 32,2% aktsionäridest. See oli väiksem number kui aasta tagasi, mil ametite lahutamise poolt hääletas 40,1%.

Ametikohtade eraldamise vastaste suurt protsenti võib seletada asjaoluga, et panga 10 suuremast aktsionärist, kelleks on institutsionaalsed investorid, on seitsmel tegevjuhi ja nõukogu esimehe ametikohad ühildatud, kirjutas Bloomberg. Kümme suuremat aktsionäri omab 29,5% J.P. Morgani aktsiatest.

Ilmselt saavad huvitavad olema ka Arco Vara aktsionäride üldkoosoleku hääletustulemused. Kinnisvarafirma kutsub kokku aktsionäride üldkoosoleku 18. juunil, kus ühe punktina on päevakorras ühe vahetusvõlakirja – nimiväärtusega 1000 eurot – emiteerimine. Võlakirja omanikul on kolme aasta pärast, ajavahemikul 1. jaanuarist kuni 31. detsembrini 2016, õigus vahetada kuni 390 000 aktsiaks kursiga 0,7 eurot aktsia kohta, kusjuures aktsionärid lubavad loovutada eesõiguse vahetusvõlakirja märkida.

Arco Vara suurim aktsionär on 28 protsendiga Toomas Tool. Hillar-Peeter Luitsalul ja Richard Tomingasel on kokku 26,14%, Arvo Nõgesel 8,54%, LHV pensionifondidel 5,7%. Saame näha, kas ja millise häälte vahekorraga otsus vastu võetakse või tagasi lükatakse.

Tõnis Oja,
börsianalüütik,
NASDAQ OMX Tallinn profiblogi

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255