Millised on võimalused II sambasse kogutud raha väljavõtmiseks?
II sambast on võimalik raha välja võtta neil, kes on jõudnud vanaduspensioniikka ja on teinud eelnevalt sinna sissemakseid. Sellest, kui suur on II samba pensionifondi osakute koguväärtus ja kehtestatud rahvapensioni määr (RPM), olenevad ka kogutud raha väljavõtmise võimalused.
Oma pensionifondi osakute koguväärtuse leiab internetipangast ja sellel aastal kehtivat rahvapensioni määra saab vaadata sotsiaalkindlustusameti veebilehelt.
II samba väljamaksete saamiseks on kolm võimalust:
- ühekordne väljamakse;
- fondipension, mis võimaldab raha välja võtta perioodiliste maksetena;
- pensionileping, mille alusel tehakse eluaegseid väljamakseid.
Kujundage oma väljamaksed selliseks, nagu soovite
Uue kogumispensionide seaduse muudatuse kohaselt on II samba väljamaksete õigusega isikul lubatud sõlmida mitu väljamakselepingut korraga.
Kui varem oli õigus mitmele pensioni väljamakselepingule ainult nendel, kellel oli pensionisambasse kogunenud vara rohkem kui 700 rahvapensioni määra (üle 120 000 euro) ulatuses, siis nüüd seda piirangut enam ei ole. Nüüd on Teil võimalus sõlmida üks II samba väljamakseleping ühe kindlustusandja juures ja teine teise juures või näiteks lisada ühele lepingule juurde garantiiperiood ning teine sõlmida ilma selle lisavõimaluseta.
Samuti saate lepingu sõlmimisel ise valida, milliste pensionifondide osakud ja kui suures osakaalus iga väljamakselepingu alusel soovite tagasi võtta.
Soodustatud isikutel on võimalus ühekordseks väljamakseks
SEB on ainus pank, kes pakub kõiki II samba väljamaksevõimalusi. Sellest aastast pakub SEB ka võimalust, et kliendi valitud soodustatud isik saab ühekordse väljamakse juhul, kui pensionikoguja sureb garantiiperioodil. Ehk siis soodustatud isikul on võimalik saada välja maksmata jäänud summa kätte ka ühekordselt, mitte jaotatuna üksikuteks makseteks.
Oluline teada: väljamaksed maksustatakse tulumaksuga
Eesti Vabariigi seaduste kohaselt maksustatakse pensioni II samba väljamaksed tulumaksuga. Kõik pensioni II samba väljamaksed suurendavad aastatulu, mille alusel arvutatakse maksuvaba tulu.
Alates 1. jaanuarist 2018 on isiku maksuvaba tulu 500 eurot kuus ehk 6000 eurot aastas. Seega võib alates 2018. aastast väljamakse II sambast vähendada maksuvaba tulu. Kui sellega ei ole aasta jooksul makse makstes arvestatud, tekib isikul täiendava tulumaksu maksmise kohustus maksuvaba tulu vähenenud osa arvelt.